• מאי : 3 : 2014 - ראיון אינטראקטיבי עם האמנית ‏‏ ‎Sharon Pazner מייסדת גלריה 3361
 • אפריל : 13 : 2014 - yes Oh gallery
 • אפריל : 11 : 2014 - אביב הגיע
 • אפריל : 2 : 2014 - המיזמים שכדאי להכיר: Cofix וCUPS
 • מרץ : 18 : 2014 - מתמגנטים על תל אביב – חפשו את המטמון.

כשזה לא מתוכנן ובהפתעה הקסם גדל וזו יחודה של העיר תל אביב, הציבור המהגר והמרחב הציבורי השיוויוני בה, יום שישי בצהרים בדרכי לארוחת שישי משפחתית פגשתי ברחוב יהודה הלוי את האדריכל ואמן הרחוב עדי סנד והמתעדת עירית ספוזניק ואת צמד האלכימאים יואב הנדל ומעיין בר  שבהמשך בהתכתבות ברשת להכנת הפוסט התברר שמדובר בשלישייה בתהליך התהוות פסל האלכימאי, התהליך כמו הסיפור התאחדו במרחב הציבורי לקראת רגע מדידת פסל האלכימאי שהכילה קונטרוקציית ברזל שהיוותה בסיס לביש לשמלת תחתיות בקבוקי פלסטיק ממוחזרים ויציבים, כאשר במהלך התהליך אנו נעים מיגדרית בזמן לאחור ובחזרה להווה ועוברים תהליך שכנראה חושף את לב היצירה, את הקונטרוקציה התקין לגופו יואב הנדל ועליו הולבשה שמלת תחתיות בקבוקי הפלסטיק הצבעוניים  בעזרתם של מעיין בר ועדי סנד לכדי יצירה שתופעלה בחן לגופו של יואב הנדל, התהליך עצמו היה חוויה, שמלות בסדר גודל כזה בעבר גם כן הצריכו עזרה של שתי א/נשים וארך דקות רבות ואכותיות, מה שיצר אינטרקציה וחיבור של הנוכחים והעוברים ברחוב. כך קיבלה השבת ברחוב יהודה הלוי הלב תל אביבי בניסוי התקנת פסל "האלכימאי" הלביש וכך תל אביב נראית ומרגישה הכי שווה שאפשר, אם רק מניחים לה.

איך נולדה והתפתחה העבודה?

האלכימאי התפתח מתוך רצון ליצור בגד מחומר לא קונבנציונלי, בהתחלה חשבתי על כוסות חד"פ, אח"כ מתוך ניסוי וטעיה הבנתי שהן לא עמידות מספיק ועברתי לבקבוקים. במקביל פגשתי את מעין והיא הציעה לעזור…התחלנו לעבוד ביחד לפני איזה שלושה חודשים וגם יעל הצטרפה. מהר מאד בתהליך היצירה הבנתי שהנושא של הפסל יהיה האלכימאי.

אלכימאי?

בעצם "אלכימיה" והאלכימאי הוא הגיבור של היצירה. יש מספר אלמנטים שהתבררו והתעצמו תוך כדי… העיסוק בשקיפות ובברק. קצת כמו רעיון טהור שיורד לאדמה. הנושא של משולשים, החוזר על עצמו בצורניות ובצבעוניות ולמעשה משקף את הצוות שלנו שעשוי ממשולש. 2+1 =3 חיבור של שני הפכים. תמיד צריך לאזן 3. לפשר, לייצב. אחרת זה 2 נגד אחד(או אחת). יש מושג באלכימיה שנקרא : "חתונת ההפכים" שמדבר בדיוק על זה. בכדי ששנים יתחברו לפעמים צריך שלישי , או בסימבוליקה של האלכימיה- "אבן החכמים" האלמנט שמאפשר את החיבור, וגם את הטרנספורמציה של החומר הפשוט לזהב. אלכימאים ניסו להפוך עופרת לזהב מאות שנים, אבל למעשה גילו שהתהליך האמיתי של הטרנספורמציה קורה פנימה בנפש.

גם אנחנו עבדנו במעין מעבדת אלכימיה שבה מתבוננים על התהליך הפנימי ומבינים אותו, ולפרקים פשוט יוצרים ולא יודעים למה ,איך ומה.

מה מתוכנן ליצירה?

אנחנו מציגים  בפסטיבל רחובות לפסלים חיים בתאריכים שני-שלישי רביעי ביולי. (יעני שבוע הבא ביום שני שלישי רביעי*)בהמשך (אם ירצה השם) נמשיך לת"א , חולון ואירופה ;)/אני מעין ויעלי היינו חלק מקבוצת מחאה שיצרה עדלידע בפורים עם תכנים ומסרים של ה99% וכיבוש המרחב הציבורי מחדש. היה זה אך טבעי שנרצה להמשיך ביחד גם לפרויקט אישי יותר כמו האלכימאי.

תודה רבה ובהצלחה.

 

 • Tweet
 • Pin It

19 תגובות so far.

 1. מאת יואב הנדל:

  מתי תודה רבה על הריאיון! :)
  כמובן שהמתכת שהאלכימאים ניסו להפוך לזהב היא עופרת ולא גפרית או אפילו כספית, הטעות היתה שלי בגוף הטקסט…

 2. מאת מתי עלה:

  תודה, תוקן בטקסט.

 3. מאת רונה:

  היי מתי.
  מזל טוב ליום הולדתך. הצלחה בכל. אמנם באיחור אך מכל הלב.

  תודה על רשומה מעניינת שהעלת.
  אשמח לראותם בתל-אביב.
  רונה

 4. מאת רחל:

  מתי, תודה נשמה.

  מ ק ס י ם.

  רחל

 5. מאת יואב הנדל:

  https://www.facebook.com/TheAlchemistAlkmyst
  דף האלכימאי בפייסבוק !

 6. מאת Lama:

  Which came first, the problem or the slouiton? Luckily it doesn't matter.

 7. מאת Tatiana:

  Hats off to wohveer wrote this up and posted it.

 8. מאת Rintu:

  A simple and inlteligent point, well made. Thanks!

השאר תגובה


עדכוני טוויטר

No public Twitter messages.

מפרסמים