• מאי : 3 : 2014 - ראיון אינטראקטיבי עם האמנית ‏‏ ‎Sharon Pazner מייסדת גלריה 3361
 • אפריל : 13 : 2014 - yes Oh gallery
 • אפריל : 11 : 2014 - אביב הגיע
 • אפריל : 2 : 2014 - המיזמים שכדאי להכיר: Cofix וCUPS
 • מרץ : 18 : 2014 - מתמגנטים על תל אביב – חפשו את המטמון.

הקדמה הסטורית: "סביל אבו נבוט בכיכר הפנימית,  סביל השוכן ממערב למסגד מחמודיה ביפו.  נבנה על-ידי מושל יפו בתחילת המאה ה-19, מחמוד אגא א-שאמי (שכונה "אבו נבוט"), ושכן ליד הכניסה למסגד,  אולם עם הרחבת הכביש הוא הוזז כ-20 מטר מערבה והוצב בליבו של מעין כיכר. השם "סביל אבו נבוט ב'" נטבע בידי זאב וילנאי, כדי להבדילו מסביל אבו נבוט הנמצא בדרך בן צבי. בעבר היה זה מבנה מפואר הדומה לסביל בכניסה למסגד אל-ג'זאר בעכו. הסביל עצמו עשוי בצורת משושה מקושט בלוחות שיש וסביבו ששה עמודים הנושאים כותרות חטובות, כנראה בשימוש משני. העמודים תומכים בשש קשתות הנושאות כפה. במקום אין כתובות כפי שיש בסביל אבו נבוט א'. הכיכר סביב הסביל שימשה, יחד עם המסגד הסמוך, כמרכז חיי המסחר והציבור של תושבי העיר המוסלמים. המבנה שמעל הסביל נהרס בנסיבות בלתי ידועות והסביל עצמו, אף כי שרד, יצא משימוש" (ויקיפדיה).

בסוף שנת 2011 החל פרויקט שימור ושיקום סביל אבו נביט ב', הסביל שוחזר בשילוב וכחלק מכיכר ציבורית מלבנית בשונה מהכיכר ההיסטורית המעוגלת ובכך מאפשרת תנועת רכב ממותנת על נתיב משולב באבנים קטנות (מדרחוב), הותקנה תאורה דקורטבית וכיכר מלבנית גדולה לאורך החומה העתיקה שנותרה בשלמותה, עם ספסלים מאבן, עצי דקל לשהייה ולהצללה  בתחומהה והפרויקטים שהסתיימו לצידה זה מכבר, עבודת שחזור הסביל החלה מיסודה ונבנתה כמעט מתחילה בכדי להביא למצב של הסביל לימי עברו המפואר לפי ציורים מהמאה ה-19, כל מה שנותר לפני תחילת עבודות השחזור הינו החלק הפנימי בצורת משושה עשוי שיש ואבן של הסביל עם דגמי האיורים הפגועים סביבו שהיווה בסיס לפעולות השחזור ובשנת-2012 הסביל נחנך ומשמש כיום מתקן שתייה פעיל למטיילים באזור.

לאחר חיזוק יסודות המשושה ויצירת בסיס משושה רחב הותקנה ברזיה בצבע זהב ומעליה כלוב ברזל כדום, המעצים את הסביל על פרטיו, הותקני שישה בסיסי עמודי אבן בצבעים לבן צהוב כפי שהיה במקור ועליהם הולבש דום עץ בצבע תכלת עם שישה קשתות כבעבר, בסיסו משושה וברמכזו דום מעוגל ומעליו עמוד כותרת, מהחלק הפנימי הקעור משתלשלת תאורה ישירות לכלוב הברזל בצבע שחור, חלקי המשושה התחתון חופו בשיש שבכל חלק דוגמה חרוטה שונה המחילה ומשקמת את הקיים, לא התבצע שחזור הדוגמאות, אלה הצלתם.

כיום נראים גלים של מטיילים ותיירים החולפים לצידה, עוצרים, שוטפים ידיים, שותים, מצטלמים נחים מנוחה בנוף ההיסטורי העתיק של יפו בת 4000 השנה, נהנים מנוף ההיסטורי, מבריזת הים הסמוך, מהחומה העתיקה שנותר על תילה והמחומה השניה של סוף המאה התשעשרה שנהרסה לצורך סלילת דרך והתוואי הוטבע  לאורך טיילת בפרוויקט "תוואי החומה" המספר את סיפורה, המבנים  המתחדשים, בניין מגורים באופי האזור, בניית בית מלון בוטיק על שטח תחנת המשטרה  שיש עליו ביקורת וחשש שיסתיר את מבנה השעון ויפגע במרקם ההיסטורי וממשיכים לשאר האתרים.

 • Tweet
 • Pin It

Categories: כללי

2 תגובות so far.

 1. מאת Paul:

  The answer of an epxret. Good to hear from you.

 2. מאת Maayaqatar:

  Your article perfectly shows what I needed to know, thnaks!

השאר תגובה


עדכוני טוויטר

No public Twitter messages.

מפרסמים