• פברואר : 13 : 2015 - מסך אנושי – פסטיבל מנורת לילה
  • ינואר : 10 : 2015 - המיזמים שכדאי להכיר – RD
  • דצמבר : 23 : 2014 - ביקור בברכות החורף בגבול תל אביב חולון
  • נובמבר : 24 : 2014 - אופניים: חניופן, רגישות? ודגם חדש לתל אופן
  • נובמבר : 3 : 2014 - המיזמים שכדאי להכיר: תחנת ספרים.

פיקסל נינג'ה הם זוג אמני רחוב תל אביביים, חובבי משחקי מחשב ישנים, פיקסל ארט ותרבות 8bit.

כשאנחנו באים לשאול את השאלה מהי אומנות מחתרת,  אנדר גראונד, אם זה בסטנסילים הטקסטואליים, או המשולבים אימג', או   בעבודות המפוקסלות שזורקות אותנו אל עולם המחשב ההוא של פעם , בתיבול של הומור וצבע, כזה שיגע בנו גם בילד/ה שבנו וגם שיגרד מעט מהמבוגר/ת החבוי/ה שבנו ועדיין יעבירו מסר שאפשר להבין ולהתחבר אליו מספיק בכדי לעמוד לרגע, אותי זה סוחף לעולם של פנטזיות שמניח מעט למציאות הפרוזאית ומעלה חיוך על שפתי, פיקסל נינג'ה, זוג אמנים אישה וגבר  הם זוג שיוצר אומנות רחוב וגרפיטי, מדביקים paste up ומשבשים בכיף את המרחב והם עושים זאת ממש כנינג'ות, מגיחים ונעלמים, הפיקסל נינג'ה מוכרים בעיקר בסטנסילים הפזורים ובעיר ובשני פרויקטים במרחב, קומנדו קיר (הדבקת משחק מחשב קלסי על קיר לבנים) שהיא עבודה קלאסית שנעשתה בגינה במרכז העיר על קיר לבנים של כניסה למקלט, עולם המחשבים, יותר נכון של משחקי המשב הקלאסיים המפוקסל מעידן הדוס, עולם האייקונים נחשף בהתפרצות של צבע והומור ובמאות פרטים מהדימיון, מעולם הצריכה וסיפורים, הפרויקט השני המשותף לדוקטור דוט ופיקסל נינג'ה “חורבאני” (חורבן אורבני) הפרויקט שמדמה השתלטות של זומבים על תל אביב דרך תמונות מעובדות של ארבעה אתרים: בית העירייה-כיכר רבין, כיכר דיזנגוף, דיזנגוף סנטר וגן מאיר, שתי הפרויקטים אחת מעולם משחק המחשב והשני מעולם סרטי האימה והזוג היוצר הם נוף סטריט ארט אנדרגראונד מרחבי קסום, לאחרונה השתתפו בשני פרויקטים במרחב העירוני שהפך לרגע לגלריה מרחבית, "צבעי בסיס" ו"הקומה השביעית".

קומנדר קיר

קומנדר קיר, צילום": עידו קינו

למה תל אביב?

כי כאן אנחנו גרים, עובדים ויוצרים.

גרפיטי היא אמנות שקשורה מטבעה, בקשר הדוק, למרחב שבו אתה יוצר.

שבילנו אמנות רחוב היא פתח "לייפות את המרחב בו אנו חיים"- במקרה הזה, המרחב הוא

רחובות תל אביב.

למה ברחוב?

בגלל העצמאות והחופש ובגלל הרצון לנכס לעצמנו חלק מהמרחב הציבורי,

להפוך אותו לשלנו וליצור אמנות שהיא לאו דווקא מיועדת לגלריות או למוזיאונים,

אמנות שלא צריכה אישור או וועדות קבלה.

המוזיאון הוא הרחוב ואנחנו האוצרים שמחליטים היכן למקם את היצירה.

עבורנו העיר היא חלל תצוגה, הקירות הם קנבס, כל רחוב הוא גלריה.

מהיכן הגיע החיבור בין נינג׳ה לפיקסלים?

אין על הפשטות המינימליסטית של פיקסל ארט

ואין תחושת נינג'ה יותר מאשר להתגנב באישון לילה,

לצבוע קיר ולהיעלם לתוך החשיכה.

השתתפתם בפרויקט "הקומה השביעית" בתחנה המרכזית החדשה עם "איירון אהרוני" תוכלו לספר על הפרויקט ועל החוויה לעבוד במרחב של התחנה?

הגענו להשתתף בתערוכת "הקומה ה-7" בתחנה המרכזית בתל אביב אחרי שמארגני התערוכה פנו אלינו והציעו לנו לקחת חלק בפרויקט. קצת לפני התערוכה הנ"ל לקחנו חלק בפרויקט אמנות רחוב אחר, "צבעי בסיס", בו יצרנו יצירה מפוקסלת ענקית על קיר בבסיס צה"ל נטוש בצפון הארץ. החלטנו שגם הפעם אנחנו רוצים לעבוד בפיקסלים בלבד וכך יצא לדרך פרוייקט "איירון אהרוני". השלב הראשון בפרויקט היה בעצם ביקור במתחם התחנה המרכזית,  ביצוע מדידות של הקיר עלינו עמדנו לצייר ותכנון בשטח. הרעיון עצמו, ליצור את השף אהרוני מפוקסל, בדמותו של איירון מן התחילה בתור בדיחה פרטית – שנורא הצחיקה אותנו ולכן היינו חייבים ליישם אותה במציאות. יצרנו הדמייה בתוכנת הפוטושופ, איור פיקסל ארט למעשה, של העבודה הסופית (אותה בנינו על פי יחס מידות הקיר, במציאות- כפי שמדדנו בשטח). לאחר סיום עבדות ההדמייה במחשב- יצרנו גלופות קטנות ומרובעות, בגודל ובמידות המתאימות לרזולוציה בה החלטנו לעבוד על הקיר. מכיוון שהיה מדובר בעבודה גדולה מאוד ובגלופות (סטנסילים) קטנים מאוד- הגענו למקום עם כמה וכמה סטנסילים זהים – חלקם של פיקסל אחד, חלק של 3 או 4 פיקסלים ובעצם התחלנו לצבוע שטחים צבעוניים- ולהרכיב את העבודה (קצת כמו טטריס. או אולי פאזל). (זאת לאחר שציירנו בעפרון  גריד על כל הקיר, כך שהשטחים המרובעים יהיו מוגדרים ומיושרים זה לזה). העבודה עצמה בשטח לקחה כ-שבוע, אולי קצת יותר. עבדנו בלילות, כמה שעות בכל פעם, שלצידנו אמנים אחרים משלימים את הציורים המצוינים שלהם. העבודה בתחנה המרכזית היתה מציינת! לא רק משום שיכלנו לעבוד בשקט, מספר שעות רצוף באין מפריע ( מה שלא מתאפשר, בד"כ ברחובות העיר) אלא משום שזכינו לחוות בעבודות מתהוות של אמנים גרפיטי אחרים, להכיר אנשים חדשים ומאוד מוכשרים ולקחת חלק בפרויקט חוויתי ומרגש. בכל לילה מחדש נחשפנו לעבודות חדשות, אמנים חדשים וסביבה חדשה שהלכה וגדלה. בכל פעם שהגנו לשם חיכתה לנו פיסה חדשה של אמנות וגם לנו אישית היה כיף מאוד לראות את התהליך שלנו הולך ומתהווה לאט לאט.

צילומים – פיקסל נינג'ה

חורבני = חורבן אורבני

צבעי בסיס

צבעי בסיס

איירון אהרוני – הקומה השביעית – תחנה מרעזית חדשה

חורבני – חורבן אורבני

עבודה ברחוב

עבודה ברחוב

איירון אהרוני, הקומה השביעית – תחנה מרכזית חדשה

קומנדר קיר, קי לבנים של כניסה למקלט בגינה במרכז העיר

 

  • Tweet
  • Pin It

2 תגובות so far.

  1. מאת יוני:

    מדהים שבעזרת צבעי קיר ניתן לצייר הדמיות מחשב מפוקסלות

השאר תגובה


עדכוני טוויטר

No public Twitter messages.

מפרסמים