תחבורה ציבורית: קו מקדים לקו הירוק 189

IMG_0050עברה לה שנה מאז השקת הקו האדום המקדים, קו 1, הקו עובד נפלא ואנו כבר מתורגלים ומתרגלים חדשים באפשרות לעלות מכל הדלתות ולתקף באמצעות המסכים לצד כל אחת מארבעת הדלתות, לרכוש כרטיס נסיעה משתי מכשירי רכישה, אחת בכל אחד מקרונות הקו ע"י שילשול מטבעות או כרטיס אשראי, להטעין את הרב קו. התרגלנו לכך שאין קשר עם הנהג הסגור בתא, אך בכל זאת מנסים לנהל צ'אט או לשאול שאלות. קו 189 הוא קו שנוסע בתוך תל אביב חלק נכבד מתוואי הקו הירוק, אך כאן בניגוד לקו האדום המקדים לא יצרו שילוב של שתי קווים היוצרים את מסלול הקו כשיפעל הקו התחתי. קו 189 פועל ברכב מסוג "אורבנית" ובאותם תנאים כשל קו מס' 1. הציבור כבר מתחיל להגיב לקו, ניתן לראות עובדי משרדים מאזור הארבעה והחשמונאים עולים על הקו בחליפות ולפטופים, מנהלים שיחה עם עמית/ה, משוחחים בסמרטפון ויורדים בכיכר רבין, מה שבעבר נעשה מהרכב, היום מגיעים למשרד עם הרכב והסידורים באמצעות קו 189, תל אופן או במונית וזה שינוי טוב, אך לא הכל מושלם, התדירות לא מספיק גבוהה ונמוכה מהתדירות של קו 1, לא כל התחנות המשופות אכן משותפות כתחנה חשובה "תחנת גינת לוינסקי" שתי הקווים לא עוצרים בתחנה אלה במרחק של קרוב למאה מטרים אחת מן השניה, לא נוצרה מפה משותפת לשני הקווים שהיתנ משמשת כמעודדת שימשו בשני הקווים בהחלפה, לדוגמה נוסע/ת שגרים ביפו ורוצים להגיע לעיריית תל אביב יוכלו לדעת שעולים בשד' ירושלים, יורדים בגינת לוינסרי ועולים על קו 189 לעירייה.

IMG_0056
מסך כתוביות בקול ובטקסט, התחנה הבאה, תאריך, שעה, מס' קו, מאוד עוזר, צריך להיות כזה בכל אוטובוס

ההבדל בין האוטובוסים מבחינת עיצוב חיצוני ופנימי, מדובר באותו אוטובוס רב קיבולת חיצונית ופנימית, הצבע האדום השולט במבנה הפנימי קסום ונעים,, מס' 1 בצבע אדום (הקו האדום המקדים), מס' האוטובוס 189 ירוק, למרוק שאין זה השם הרשמי קו 2 הקו הירוק המקדים.

IMG_0058

לצד עמדת הטעינה האישי הנראה כך, יש אחד כזה בכל קרון ובכל דלת יש לפחות שני מכשירי תיקוף בכל אחד מארבעת הדלתות שיש להעביר את כרטיס הרב קו בכל כניסה, הקו גדוש במבקרים שמגיעים בשלישיות ובודקים לאורך כל הפעלת הקווים.

IMG_0065

ישיבה המזכירה סידור של רכבת תחתית בין דלת ראשונה לשניה, בשעות שאינם שעות הלחץ הנסיעה היא חוויה אפשר לגלוש, לקרוא ספר וזה קורא הרבה.

IMG_0086

זוג תיירים מתנסה בעמדת הטעינה.

IMG_0063
מס' הקו בצבע ירוק מרמז שמדובר בקו מקדים לקו הירוק.

IMG_0050

הנהג סגור בתא ואינו אמור לדבר או לענות על שאלות נוסעים, כך שהנהגים עסוקים בנסיעה בלבד וזמן הנסיעה והעצירה מתקצר, יש נהגים שפותחים את דלת התא בכדי שלא ישאלו אותם שאלות.

IMG_0053

מפות התחנה הפנימיות, רואים את הצבע הירוק ובמקומות בהם יש מפגש עם הקו האדום יש סימון, פחות אפקטיבי למי שלא מכירים את הקו האדום, כאן ישנה בעיתיות.

IMG_0052

מכשיר תיקוף מאפשר תיקוף רב קו בכל מיני אפשרות, חופשי חודשי, יומי, ערך צבור (כסף שנמשך אל הכרטיס), כרטיסיות.

IMG_0049

עמדת הטענה, יש שניים כאלה, אחד בכל קרון, ניתן לשלם במזומן (אין עודף), כרטיס אשראי, או להטעין רב קו שמאפשר נסיעה של 90 דקות בכל המפיעלים בקרוב גם ברכבת.

השרות הוא טוב וראוי, המלצות שליץ

בתחנות המפגש של הקו האדום והירוק להתקין תחנות כשל רכבת קלה, הציבור יזהה וגם ישתמש.

ליצור מפת קווים משותפת לשני הקווים בתחנות ובתוך הקווים.

לשנות את מסלול קו 189 במקום נסיעה מאבן גבירול לאורך רוקח להמשיך לרחוב שי עגנון ולבנון ולחזור לרוקח דרך רכבת האוניברסיטה, יאפשר לכוכב צפון, רמת אביב, קריית המוזיאונים, אוניברסיטת תל אביב להשתמש בקו, לא מדובר בהארכה משמעותית הם פחות או יותר מקבילים ובכך המסלול יהיה כשל הקו הירוק שמתוכנן.

להוסיף לשני הקווים, קו 1 האדום המקדים, קו 189 הירוק המקדים, קו סגול מקדים, כך תהיה טבעת פנים עירונית ולמעשה מערכת של שלושה קווים עליים.

2 מחשבות על “תחבורה ציבורית: קו מקדים לקו הירוק 189

 1. אני חושב שהבשורה הגדולה ביותר שהביאו ה"ארובניות" היא מכשירי התיקוף שעובדים מצויין והציבור משתמש בהם ללא תור.
  לאחרונה החילו להתקין גם באוטובוסים רגילים ריבוי מכשירים תיקוף דבר שיבטל את התור עלייה גם בקווים רגילים
  הנה דוגמא:
  http://telavivinf.com/blog/?p=2482

  אהבתי

  1. מסכים, אבל אני לא מזלזל באסתטיקה, מדובר באוטובוס נעים וידידותי יותר מהעירוניים והמפרקיים, גם הסידור שלו מאזן את הנסיעה במצב של שיא או שפל, התדירות של קו 1 טובה, למעט בימי שישי ומוצאי שבת, התדירות של 189 נמוכה וזה פוגע ברעיון המעבר בין הקווים, אני מקווה שנראה בקרוב קו מקדים לקו הסגול במתקונת הזו ושיפורים בקו 189

   אהבתי

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

Gravatar
הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s