• Jun : 24 : 2014 - שבוע ספר אלטרנטיבי
 • May : 25 : 2014 - Urban Renewal – Sharona
 • May : 3 : 2014 - ראיון אינטראקטיבי עם האמנית ‏‏ ‎Sharon Pazner מייסדת גלריה 3361
 • Apr : 13 : 2014 - yes Oh gallery
 • Apr : 11 : 2014 - אביב הגיע

IMG_0366 כיכר מגן דוד מהוותיקות בכיכרות תל אביב, שמה ניתן לה בשל צורת מגן דוד הנוצרת עי ששת הרחובות החוצים אותה, הכיכר עברה כמה גלגולים, התחדשות עירונית ושימושים, בפוסט זה יעלה סיפור הנוחיות התת קרקעי בראי הכיכר שמיקומם לא השתנה משנות השלושים, אך הכניסה אליהם השתנתה בכל שתי עשורים בממוצע, ארבעה דורות, את העיתוי לכתוב את הפוסט יש לזקוף לצילום שהעלתה עדגיל גולשת בתפוז תל אביב ובו הכיכר עם משהו שנראה כשני ירידות והשאלה ששאלה עד גיל, האם היא מבחינה בירידה מתחת לכיכר, Where, הלא מדובר בתרום הקמת הירידות והמעברים?, כאמור הכיכר היא כיכר סביב שישה רחובות שיוצרים יחד את צורת המגן דוד, שמות הרחובות: הלל הזקן, Carmel, Nahalat Binyamin, Shenkin, קינג ג’ורג ואלנבי, משל בית פולישוק שבין הרחובות הכרמל ונחלת בינימין, היה בית האופרה גרנייה בפריס וכיכר מגן דוד הכיכר מולה והירידה לנוחיות הירידה למטרו. בשנות העשרים סביבת כיכר מגן הייתה מאוד סואנת, זו הייתה תקופה טרום הרמזורים, על במה באמצע הכביש השואן הייתה במה, מעליה סככה ועליה עמד שוטר מזמר שכיוון את התנועה, שוק הכרמל עדיין לא היה קיים, רחוב הכרמל היה רחוב עירוני של מגורים עם בתים יפים בסגנון אקלקטי שחלקם עדיין קיים שהיה יורד אל הים ואל חולות הזיפזיף, בכיכר קטנטנה זו עמד שוק עירוני עם דוכנים, כיכר שוק זו בהמשך הפכה לכיכר עירונית עם מדשאה, בהמשך המדשאה הוצאה ורוצפה ודוכן מהסוג הישן של מפעל הפייס הוצב בה, בשנות השישים נבנו לאורך הרחובות מעברים תת קרקעיים ע”J. “ארגון הקבלנים והבונים תל אביב-יפו”, המעברים נבנו תוך שישה חודשים , בשנות השמונים נחלת בינימין הופכת למדרחוב וכיכר מגן דוד מעוצבת מחדש שעדניות ספסל בטון משני צידיו, ארוכה מגוננת על שטח הכיכר במרכזו, ביתן מפעל הפיס מוחלף לדגם חדש ועובר לצידה המזרחי של הכיכר בסמוך לאלנבי, באמצע העשור הראשון של המילניום החדש 2004, המעברים התת קרקעיים נאטמים, והמעבר סביב הרחובות החל מגובה הרחוב ובמעברי חציה, כיכר מגן דוד מעוצבת ככיכר ובה מוצבות לראשונה בעיר כיסאות ברצלונאיות.

3M8A7172363952_l

מקור: כלכליסט: המנהרות בכיכר מגן דוד. העבודה הושלמה בתוך 6 חודשים רפרודוקציה: ענר גרין

עם התהוותו של השוק הכרמל ברחוב הכרמל, הכיכר מכיכר שוק הפכה לכיכר קטנה עם מדשאה, מתחת לכיכר ניתן להבחין מהצילום בשני ירידות לשירותים תת קרקעיים, אחת לנשים, אחת לגברים, נתמכת בצילום היסטורי מצורף, שימו לב לכיכר מעגל התנועה, לשלטשקט בבקשהולשוטר במכוון את התנועה ובעיקר שימו לב שרוכבי האופניים מהווים כ50 אחוז מהתנועה.

1_172962302

Photo: צלם הולנדי Zelfportret אדיבות הארכיון הלאומי ההולנדי

בשנות השישים (בהתחשב בצילום היסטורי של ויליאם ואן דה פול) נראית הכיכר עם בניית המעברים התת קרקעיים ועם הכניסות לשירותים מהצילום של שנות השלושים, הכיכר מרוצפת, כאן אנו רואים את הירידה למעבר מכיוון אלנבי בכיכר מגן דוד, היציאות הנוספות היו לרחוב שנקין, קינג ג’ורג וגדרה (קולנוע אלנבי), רואים שמעגל התנועה הוסר, אלנבי הופך לרחוב סואן, לא ברור אם כבר התקנו רמזורים, אך רואים שוטר עומד בכיכר בקצה הירידה, כיום מוצבת ניידת בכיכר בעיקר בסופי שבוע, רחוב הכרמל עדיין רחוב עם כניסת רכב, אך תנועה דלילה המאפשרת מעבר ללא מעבר חציה, צילום זה מעלה בי שתי שאלות מתי הוצב מעבר החציה הראשון והרמזור הראשון בעיר.

1_173017225

Photo: ויליאם ואן דה פול

בשנות השמונים, כמו בערים נוספות באירופה רחובות הופכים למדרחובים, רחוב נחלת בינימין עובר התחדשות עירונית והופך למדרחוב ומתחבר לכיכר כיחידה אחת, פתחי השירותים הנפרדים לנשים ולגברים נאטמים ואת מקומם תופסות צמחייה וספסל אבן דו כיווני שנותנת פרשנות מקומית לספסל הפריזאי הדו צדדי, אנו רואים לראשונה שכיכר מהווה מקום שאנשים יושבים בה, אם בצילומים ישנים משנות החמישים וישנים יותר אנו רואים אנשים הולכים מנקודה לנקודה, מהבית לעבודה, לקניות, לרוב למטרה יחידה ושוטר שנמצא ברחוב וישיבה ברחוב הייתה בעיקר של קבוצות נערים על ברזלים, זוגות מאוהבים בנקודות הנתפסות כרומנטיות, או נשים עם עגלות ילדים בפינת רחוב, לראשונה רואים רזולוציה אחרת.

Kikar_magen_david_before_renovation

מקור: Wikipedia

באמצע העשור הראשון של המילניום 2004, המעברים התת קרקעיים נאטמים בכל הרחובות סביב כיכר מגן דוד ונבנית מדרום לכיכר מול הכניסה למדרחוב נחלת בנימין ולצד שפת הכביש גרם מדרגות חדש המוביל לשירותים, הנמצאים באותו מקום שהיו בשנות השלושים והחל עידן כיסאות ברצולונה בעיר תל אביב, לאחר אטימת המעברים, נבנו מחסנים והושארו השירותים ושופצו, הכניסה מהמדרגות מגורפטת, בפנים נקי, אך בשירותי הגברים שהם נקיים ונראים טוב, בחוצצי המשתנות יש גרפיטי, למרות זאת המקום מתפקד, פתוח, אנשים משתמשים ויש תחושה שהם מתוחזקים.

IMG_0369

הכניסה לשירותים, בחוץ גריפיטי בפנים מפואר, Photo: When did.

IMG_0365

מראה מן הכניסה שיורדים, החלל גדול, יש בו מחסנים, שירותי נשים, גברים ונכים, Photo: When did

IMG_0366

פנים השירותים התת קרקעיים, כניסות נשים, גברים, נכים, Photo: When did

IMG_0368

פנים שירותי גברים, Photo: When did

 • Tweet
 • Pin It

4 תגובות so far.

 1. עדגיל says:

  וואו. Pleasure. הכתיבה שלך זורמת ופיתחת את הנושא מאוד עניינית. התמונה של פנים השירותים בשחור לבןמדהימה. לא ראיתי אותה מעולם.

  • When did says:

   תודה עד גיל, המעברים היו יחודיים, גם במגן דוד וגם בכיכר המושבות היו שוחי מסחר, חדרי שירותים ובקרה והם התנהגו ככניסות לתחתית, כשהיו המצב טוב זה היה נהדר, כשהתדרדרו היה מפחיד

 2. Verona says:

  הי מתי,
  Very interesting entry, תודה לך ולעדגיל.
  הנושאים והתמונות שאתה מעלה בבלוג שלך מעניינים ומוסיפים מידע חשוב מההיסטוריה והווי החיים בעיר בעבר וההשתלבות עם החיים היום.
  Waiting for the next record.
  Verona.

Leave a comment


Twitter Updates

No public Twitter messages.

Advertisers