אופניים בתל אביב: רמזור ראשון ושבילים חדשים

חודש אוקטובר מהווה שלב מכונן במערכת שבילי האופניים בתל אביב שבה מעל למאה קילומטר שבילים בגובה המיסעה או בגובה המדרכה ובהפרדה, nתפתחים מס' שבילים ועובודות מסיביות על שבילים חדשים ובתהליך תוכנון ותוכנית מסודרת למערך שבילים כולל המעוגן בתוכנית חומש, כיום אנו רואים שלב חדש ובוגר ומערך שבילים שמתחיל להראות מערך רציף בעיר ובגדותיה, עם פתיחת שביל האופניים בהפרדה ובמפלסים לאורך טיילת צ'יץ (שלמה להט), מערך שבילי אופניים התרחב  בחודש אוקטובר, בשביל במפלס בין המיסעה (כביש) לבן הטיילת ובמפלס ביניים ובהפרדה מלאה ביניהם, שביל רחב לשני כיווני הנסיעה ובצמוד לטיילת, עם מערכת רמזורים הראשונה בעיר המתחבר למערכת שבילים ענפה לאורך חופי  הים של תל אביב יפו מגבול בת ים  לחוף תל ברוך ועד לגשר גלילות  הסמוך לגבול הרצלייה וחיבור לרשת השבילים העירונית.
שביל אופניים פנקס הוא עוד שביל שנחנך בחודש אוקטובר, שביל בהפרדה ועל המיסעה, שביל לכל כיוון נסיעה מדרך נמיר  במזרח ועד לרחוב אבן גבירול במערב, השביל מתחבר למערכת השבילים העירונית, לשבילים של אבן גבירול ונורדאו, הרחוב הוא רחוב אורכי, חוצה אותו רחוב ויצמן שהוא ציר חשוב בעיר הכולל את מרכז גולדה, בית האופרה, בתי המשפט המחוזיים, המע"ר (מרכז עסקים ראשי) ההיסטורי של העיר, בית חולים איכילוב, כיכר המדינה ופארק הירקון ושביל אבן גבירול שמהווה שביל ראשי המאגד את הרשת במרכז העיר ולטבעת השדרות.
שביל משה דיין בקטע לגוורדיה לח"י  גם כן נחנך בחודש אוקטובר הוא הקטע האחרון בשביל הראשון בעיר על המיסעה ואולי השביל הארוך בעיר לאורך רחוב משה דיין, הקטע שנחנך הוא בין רחוב לגוורדיה בצפון לרחוב הלח"י בדרום בסמוך לפארק דרום (פארק מנחם בגין), רחוב משה דיין מתחיל בדרום ברחוב הלח"י ומסתיים בצפון בדרך השלום וכיום כולו סלול בשביל בהפרדה ולכל כיוון נסיעה, לכל ארכו תחנות של השכרה של פרויקט האופניים העירוני"תל אופן" ומתחבר לרשת השבילים העירונית בשביל יצחק שדה שאמור להתחברלרשת השבילים העירונית דרך קפלן לאבן גבירול, מדובר בשביל המצוי בגדה המזרחיתשל  נתיבי איילון המתפתחת ובין שכונתביצרון לשכונת רמת ישראל, לציר איילון ולרחוב יגאל אלון.
שביל יהודה הימית גם הוא  על המיסעה נחנך בחודש אוקטובר, הוא השביל לאורך יהודה הימית בין נמל יפו לרחוב שד' ירושלים, בו נערכים כיום עבודות ההכנה לקו האדום, הקו הראשון של הרכבת הקלה, אשר פוגעים ביכולת שלהשביל לאורך השדרה לתפקד כראוי וכיום עם השלמת רוב התוואי השביל זקוק לשדרוג ולהחזקה, השביל ברחוב יהודה הימית סלול על המיסעה ושביל בהפרדה לכל כיוון עם כיוון הנסיעה, אך בניגוד למערך השבילים שנחנכו לאחרונה, הוא על הכביש ולא בין החניה למדרכה שהיא בטוחה יותר לרכיבה או פגיעת רכב נכנס יוצא לחניה ובו בעיית חניה על השביל נפוצה, בעיקר בשל חוסר מודעות, או בליווי קמפיין לפני פתיחותו עבור התושבים והמשתמשים.
קטע נוסף שנחנך באוקטובר הוא קטע רידינג גשר "ווקוף", הקטע האחרון ברצף הגדות של פארק הירקון, המתחבר לרשת השבילים העירונית לאורך תוואי הירקון למרכז דרום ולצפון, ניתן לומר שכל השבילים הנסללים בשנים האחרונות בתל אביב הם על המיסעה או בהפרדה מלאה בגובה המדרכה ולכל מערכת השבילים בעיר פזורים במרחק ממוצע של 250 מטר עמדה של פרויקט ההשכרה "תל אופן", מעבר למערכת השבילים החדשים עתה נערכים בעיר סימון שבילים קיימים, יצירת קטעי שבילים קטנים כקטע בכיכר התזמורת, חוף מציצים ופרויקט גדול וחשוב בשד' רוטשילד העברת השביל לכיוון אחד וביטול המעברים מצד אחד לצד שני בשדרה, פרויקטים שהופכים למעשה את העיר לעיר אופניים בה הם יכולים לתפקד ככלי תחבורה ראשי, שני שבילי אופניים נוספים בתהליכי עבודה הם ברחובות בלוך ושנקין שיתחיל בחודש הבא.
מודעות פרסומת

10 מחשבות על “אופניים בתל אביב: רמזור ראשון ושבילים חדשים

 1. מתי כל הכבוד על הפוסט, אני חש שאתה דומה לי במידה מסוימת ברוח ההתלהבות והציפייה שאנחנו רוחשים לעיר.תיקון מילולי- יש לכתוב "שני שבילים" ולא "שתי שבילים" במשפט האחרון. לירן

  אהבתי

 2. תודה על התיקון לירן, תוקן, כן בהחלט, אני חש שהחיוב עולה על השלילה ונושא שחרור שטחים לציבור מאוד השתפר בעיר, מאוד אוהב את הסקירות שלך.

  אהבתי

 3. הי רחל, יש תוכנית חומש, שבמידה ותצא לפועל כולה, תל אביב תהיה עיר מאוד ידידותית לאופניים, אפשר לומר זאת עתה, יש עמותה ארצית בשם ישראל בשביל אופניים שמנסה להגשים ולהנגיש ערים רבות לאופניים בפעילות עם הציבור, הרשות המוניפלית והפרלמנטרית ויש תוצאות וגם מישולים.

  אהבתי

 4. היי מתי,רשומה מעניינת מאוד. צילומים נהדרים. מי שאין באפשרותו לראות, לרכב, להלך במקומות שציינת, יכול כאן ברשומה העניינית והמפורטת לראות, להתרשם, להבין על היקף התוכנית לנוחות הרוכבים והולכי הרגל. תודה.רונה

  אהבתי

 5. תודה רונה,אבל עדיין חשוב לציין שהבעיה היא בחוסר מערך הסברה לציבור התושבים ברחוב שנסלל שביל, הרוכבים והולכי רגל בכדי שלידת השביל תהיה חלק של כל המעורבים, לא רק בנושא שבילי האופניים, אלה גם במערך התחבורה הציבורית, זה קשה לשמועה שיש א/נשים בגיל הזהב שלא יוצאים מהבית עקב השינויים ולא שהשינויים הם בעייתים, לרוב להיפך, אבל שיוצרים שינוי משמעותי הוא צריך להיות מלווה בפעילות קהילתית מקומית שהערייה, ועד השכונה, מרכז קהילתי ותושבים צריכים להיות מעורבים בו, העירייה עושה פעילות מצויינת בנושא האופניים (הלואי שינוי כזה בתחבורה), גם בנושא שיתוף ציבור למרות שזה לא פופולרי לפרגן, מה שחסר זה הסברה במהלך ביצוע ולאחריו.תל אביב כיום היא עיר אופניים ועיר ידידותית להולכי רגל, כל מה שצריך זה לקום בבוקר עם חיוך על השפתיים, להלך או לרכב ואם נתקלים בשכנים שקשה להם עם השינוי והוא גורם להפ להשאר בבית בגלל חוסר פעילות שכונתית, לנסות לעזור או לקשרם למרכז הקהילתי השכונתי.

  אהבתי

 6. שבילי האופניים הללו נוראיים. הם מהווים סכנת חיים של ממש. אנשים נוסעים בהם גם בכיוון ההפוך בלי להסתכל, ואין ממש לאן לסטות כשמישהו נוסע לכיוונכם. דלתות המכוניות נפתחות על השביל, ולהתקע במהירות של אופניים בדלת יכול להיות גם קטלני.אנשים יוצאים מהמכונית בלי להסתכל כלל, ויוצא שהם "קופצים" לכביש – לא רואים אותם לפני שהם יוצאים. לפעמים פשוט בלתי אפשרי לבלום במרחקים כאלו, במיוחד אם לא רוצים לעוף מהאופניים. ולא, אי אפשר לסמוך על זה שיחנכו ילד בן 4 שהרגע פתח את דלת האוטו לכיוון המדרכה שלא לקפוץ החוצה.מה שצריך לעשות זה להבין שהסיבה שבכלל התחילו עם שבילי אופניים היא בריונות נהגי מכוניות שחושבים שאופניים מפריעים להם (והלא מה ההבדל אם אנחנו נוסעים בנתיב הימני או אם אנחנו נוסעים בו וקוראים לו "נתיב אופניים"?) ולהתחיל אכיפה קשוחה יותר לגבי תאונות בעיר עם אופניים ולגבי התנהגות פרועה של נהגי מכוניות בכביש, תוך כדי הבהרה של החוקים לאופניים (חייבים לנסוע על הכביש, חייבים פנסים בחושך, לא נוסעים בכיוון ההפוך, לא עוברים באדום. זהו פחות או יותר)פשוט צריך לתת יותר כבוד לאופניים.כאשר אופניים הם "שקופות" – כך שבכביש הן מושא למשחק "איך נעקוף בלי לזוז יותר מדי", כאשר אנשים הולכים בכיף שלהם על נתיבי אופניים *שעל הכביש*, מה שצריך לחשוב זה על הכבוד שרוחשים או לא רוחשים אנשים במכונית כלפי אנשים על אופניים, ולדאוג שלפחות ברמה הפרקטית זה לא יגרום לבעיות.(למען הסר ספק, צברתי הרבה יותר שעות כביש וקילומטרז' בתוך מכונית דוקא. על אופניים אני נוסעת בכביש מגיל 12 – כלומר מלפני 18 שנים – וכך אני יכולה להעריך את מקומם בכביש ומה אפשר ואי אפשר לצפות מהם)

  אהבתי

 7. אני מסכים שהבעיה הגדולה במערך השבילים קשור במודעות, שיתוף ציבור, בעיקר המתגוררים בסמוך, פיילוט ראשון נערך בעבר להעלאת המודאות של הולכי רגל להפרדה בינן הולכ/ת הרגל לרוכב/ת האופניים, לדעתי זה לא מספיק צריך להעלות את המודעות של הרוכבים עצמם, לרכב על השביל, לחצות בזהירות ומבלול החציה המיועד.ישנם סוגי שבילים שונים בעיר, לדוגמה השבילים בגאולה ויהודה הימית בעייתיים משום שהם משמאל לחניה וחסופים לכביש ובהחלט מהווים בעיה וסיכון רוכבים, לעומת זאת השבילים במשה דיין ופנקס בטיחותיים ומופרדים ויש שטח לפתיחת דלת, אך עדיין מאפשרים לכלי רכב לחנות על השביל.דעתי האישית ששביל במתקונת השביל במשה דיין ופנקס בגובה המדרכה הם הבטיחותיים עבור רוכבים, הולכי רגל וכלי רכב הם מופרדים מהמדרכה בשטח שירות עם עצים, ספסלים, מתקני חניה, תאורה ומוצללים ומופרדים מהכביש במפלס ובשטח פתיחת רכב.לגבי אכיפה, לדעתי היא מוקדמת מידי אך בהחלט יש מקום וצורך בקמפיין העלאת מודעות, נסיעה לא מהירה ובטיחותיתרכיבה בשביל כנגד התנועה לא רצויה ואף מסוכנת בשביל על המיסעה(כביש), אל נכון לעכשיו בלתי נמנעת בשביל כאבן גבירול בשל אופיו ומרכזיותו, כרוכב וכמכיר את תרבות הריכבה של הרוכב/ת התל אביבי/ת, גם כשלעיטים נראה כי הם נוסעים מעט במהירות, לרוב המודעות גדולה והזהירות היא בליבם ובכל זאת כיום יש מציאות חדשה, גידול במס' הרוכבים, פרויקט ההשכרה ומיזמי השכרה פרטיים והשאלה לאורחים בבתי המלון מצריכה פעילות להעלאת מודעות, קמפיינים, המשך סלילת רשת השבילים ואולי חשיבה על טסט קטן של רכיבה שיכלול הסבר על המערך התל אביבי בצורה של עלון שחנות האופניים תחוייב לתת ולהסביר פיזית בכל מכירה, הצבת לוח עם כללי רכיבה לצד עמדת השכרה ובלשכות מודין לתיירים עירוניות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s