פסאג' פנסק – צילום מתי עלה
פסאג' פנסק הוא מרכז המסחרי הראשון בתל אביב תחת קורות גג אחת, הגרסה הראשונה למה שאנו מכנים הים "קניון", "מרכז קניות", "מול",  והמבנה הראשון שהותקנה בו מעליה (מעלית) מעלית פריסאית עשויה ברזל ודלתות רשתות, חשופה ובראשה צריח מעוצב כיפת ברזל המזכירה גג צרפתי (גגות כאלה קיימות במבנים נוספים של יהודה מגידוביץ, מומלץ לבקר בבית שברחוב לילנבלום שעל גג דירת חדר שעוצבה כגג פריסאי מתכת), הפסאג' תוכנן ע"י מהנדס העיר הראשון של תל אביב יהודה מגידוביץ  ובשנת 1925 נבנה ע"י מרדכי פנסק, ליהודה מגידוביץ עשרות בניינים פזורים בעיר ועשרות שנהרסו לפני עידן השימור וההכרזה של ארגון אונסקו על תל אביב כעיר מורשת בעלת הריכוז הגדול ביותר של סגנון ה"באוהאוס" הסגנון הבינלאומי, פסאג' פנסק בנוי בסגנון אקלקטי, סגנון מעורב המשלב בניה אירופית עם מאפינים מזרחיים, בתל אביב ריכוז גדול של מבנים לג'אנר האקלקטי, אחוז גדול מבתי הסגנון עדיין שורד ואף נהנה משימור ברוח שימור וכפי שאנו מכירים בסגנון הבאוהאוס.
חלל המדרגות בקומה השלישית יוצאת למרפסת – צילום מתי עלה
פסאג' פנסק הוא אחד מהמבנים המפוארים והמרתקים בעיר תל אביב יפו ודוגמה למבנה אקלקטי אופייני לשנות העשרים והשלושים של המאה ועשרים, היתה תקופה שנחשב לבניין הגבוה בעיר ועד היום ניכרת עוצמתו וניפחו במרכז ולב העיר, על חזיתו חרוט שמו בעברית ובלועזית על כל אחד מאגפיו בחזיתו, חדר המדרגות של הפסאג' הוא סיפור בפני עצמו, מעוצב באופן שונה בכל קומה, משל מדובר במס' מבנים,  לא משהו חריג לתקופה, גם בפסאג' פנסק כמו במבנים רבים בסגנון האקלקטי שנבנו בשנות העשרים, נבנו כבניינים בעלי קומה אחת ולאחר מס' שנים הוגבהו, הוא נבנה כמבנה בעל קומת מסחר ומעליו שתי קומות ובהמשך נוספה לו קומה שלישית, בעיון ניתן לחוש את עוצמת המבנה המקורי ויחודו ללא תוספת הקומה השלישית, בקומה אחת חזית חדר המדרגות מעוגל ובולט, מעליהם חלונות גבוהים, צרים  ומלבניים, בשניה מרפסת פתוחה לרחוב ובכותרת (תוספת קומה) חלון חצי עיגול והשליית מרפסת קטנה ברחוב רמב"ם ישנה כותרת דומה לאותו אדריכל), מרצפות מעוטרות בדוגמאות וחלל חדר מדרגות מהחלומות, בסיגנון בניה אופייני לשנות העשרים, בכל קומה שלט עם יד  מכוונת וכיתוב "המעליה", אל מרפסות הסרט בחצר בה מוצבת המעלית שהיתה אחת מתוך שלוש מעליות בעיר בעת ההיא,  פסאג' פנסק בחלקו מגורים, בחלקו מסחר ובחלקו תעשיה, סביב חצר פנימית  רחבת ידיים ומרפסות סרט סביבה, למגידוביץ בניין נוסף המשלב תעשיה ומגורים ברחוב הקישון….
החצר הפנימית – צילום מתי עלה
כלפי הרחוב פסא'ג פנקס מעוצב כמבנה מגורים אקלקטי קלאסי עם מרפסות ובעל עיטורים, אבן וברזל מעוטרים, כותרות ועוצמה, כיפות, קשתות, מעברים, כשמביטים על המקור ללא התוספת, המבנה מזכיר בית כולבו גדול, בפנים אטריום וחצר פנימית קסומה, מרוצפת אבנים גדולות בגדלים שונים, מרפסות סרט צרות בכל קומה, בחזיתות צפון, מזרח ודרום הפונות לחצר וכניסות מהם אל הסדנאות ובתי המלאכה, חזית מערבית של החצר הפנימית מעוצבת חלונות ענק המשווים מראה אירופי המזכירים חלונות אמסטרדמיים ובקומה הראשונה חללי החנויות בעלי גודלי חלל מגוונים, שירותים משותפים לדיירים, ללקוחות ומבקרים כנוחיות, כביסה, במקום פעלו בעבר מערכות עיתון, בינהם הצופה, ידיעות אחרונות, גם בית קפה פעל בחצר, קפה "גינת השרון" בית קפה שהתחיל בקומת החצר , התרחב לקומה הראשונה ובהמשך הגיע גם לגג המבנה, הגג חלל גדול ממנו עד היום ניתן לראות את הים בנוסף לגגות תל אביב המשתנה תדיר ועד לגורדי השחקים הנבנים בה בשנים האחרונות, סביר להניח כי בשנות השלושים ניתן היה לראות נוף פנורמי של כל העיר וההרים סביבה.
שלט  למעליה בכל קומה – צילום מתי עלה
ברבות השנים פסאג' פנסק ננטש ובסוף המאה ועשרים שימש לוקיישן בסרט ישראלי "עפולה אקספרס" מומלץ לצפות בסרט ולו לראות את המבנה במצב סביר ומאוכלס ולחוות חלום, תקופה, תקרות גבוהות, ציורי קיר, מרצפות מעוטרות, ברזל מעוצב ונאה להביט ולאחוז, עם חשיבה על כל פרט ועבודת יד איכותית, הבניין לוקשיין שמלווה במשך רוב הסרט, היום פסאג' פנסק נטוש בחלקו, מאוכלס בחלקו מטופח בחלקו ומוזנח בחלקו ומהווה קריקטורה קסומה, עטור גראפיטי ואף שרדי ציור קיר גדול בחלל מערבי בחצר, אבל למרות המצב המביש של הבניין ההיסטורי עדיין ניתן לחוש בעוצמתו, בהדרו את זוהר העבר ואת הבניה  והשימושים הפרקטיים הלוקחת את האדם הגר בחלליו הפרטיים, המשותפים והציבוריים, בשנות התשעים ובתחילת המילניום פסאג' פנסק היה לוקשיין לגלריות לאומנות, לסדנאות ולמגורי אומנים, סטודנטים וחולמים, בתקופה בה העיר היתה ברת השגה, עד לפני מס' שנים עדיין פעל בחצר הפנימית של הפסאג' מוסד קולינרי ראוי שנקרה "המעליה" על שם המעליה בחצר הפנימית.
הפרטים ההסטוריים בדבר מערכות העיתון ובית הקפה שהתרחב לקומה השניה ולגג, אליהם נחשפתי משיטוט וקריה בבלוג מצויין, תודה ללבלוג של flashes,

פסאג' פסר – חזית לרחוב – צילום מתי עלה
כיפת הברזל בראש המעליה – צילום מתי עלה
קצה מרפסת סרט – צילום מתי עלה
חצר פנימית – צילום מתי עלה
חלונות חזית מערבית חצר – צילום מתי עלה
חלון חדר מדרגות תקרה – צילום מתי עלה
מרפסת חדר מדרגות קומה שלישית – צילום מתי עלה
דלת ברזל של המעליה – צילום מתי עלה
אהבה במרפסת סרט – צילום מתי עלה
חזית מערבית , חצר – צילום מתי עלה
חלל כניסה לחצר פנימית ולמדרגות – צילום מתי עלה
סלט לדיירי הפסאד' בכל קומה – צילום מתי עלה
חלל חדר מדרגות קומה ראשונה – צילום מתי עלה
קצה מרפסת הסרט מטופח – צילום מתי עלה
סתיו – צילום מתי עלה
מודעות פרסומת

7 מחשבות על “פסאג' פנסק – יהודה מגידוביץ

 1. היי מתי,כמי שחוותה איתך את הביקור במקום המקסים והמיוחד הזה, אני בטוחה שכתיבת רשומה זאת שימחה אותך מאוד. יצאנו ממוזאון בו הצגת עבודת צילום נהדרת שלך – ועוד אנחנו מדברים גילינו את שער בניין"פסאג' פנסק" פתוח ומה עושים שני סקרנים אוהבי העיר הזאת, נכנסים מלאי סקרנות מתרשמים, מצלמים ונהנים מכל פינה ונוף. רשומה מצויינת. תמונות טובות. תודה לך.עכשיו רשומה על בית….רונה.

  אהבתי

 2. הי רונהנהניתי מכל רגע בחוויה זו ומכושר ההבחנה שלך, הביקור והצילום היו חוויה והגשמה של סיור במבנה זה, מקווה כי יהיה באפשרותי להרשות לעצמי מצלמה ראויה בכדי להגיע לתוצאות טובות יותר וראיון טוב אולי אפנה לבית מני בכדי לקבל אישור לצלם, לפני כן ממתין למציאת זמן לביקור ראשון, בכל אופן זה נכנס לרשימה.

  אהבתי

 3. אני מאוד נהניתי לקרוא את המאמר. אני מאוד אוהבת את הבנין הזה. כתבתי עליו עבודה גדולה כפרויקט גמר לתואר בשימור מהמכללה אקדמית גליל מערבי.

  אהבתי

 4. היי, מאוד מעניין המאמר , תודה.
  הפסג עובר שיפוץ ממליצה לך לבוא ראות את המקום המהמם הזה כולו לבן ומלא בצמחייה וחיים.
  ממש בקרוב יפתח גם בית קפה במרכז החצר הפנימית.
  אני שוכרת שם משרד בקומה הראשונה , תגיד שלום. 🙂
  עינב מאי

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s