אומנות רחוב – בסטינג: קל דפנה קל

הבסטינג  לוקח אותנו למסעות, לעתים הם סביבתיות, פוליטיות, הומוריסטיות ואישיות, לעתים בהם לקדם רעיון שיווקי, לפעמים הערצה לדמות או אישיות, לרוב למונולוג פנימי ולתהליך שאנו יכולים להתחבר אליו רגשית  אינטלקטואלית או להירתע, בין הבסטינג שאנו מכירים, נמנים הקלסי והמיתולוגי, "עם ישראל חי", אליו מצטרפים מילים, בסרט, בהודו, חייב מנהיג, כובש ועוד, או מרטין בובר צדק, בתגובה לכהנה צדק, יש גם את בסטינג המקדם רעיון מסחרי כ "רוב הסיכויים" אליו מצטרפים המלים, שהוא מחבל, שהיא אוהבת אותו וכו'… שהם בז'נר המשתמש בפורמט בסטינג, "רוב הסיכויים" ו"עם ישראל חי בברלין" שייכים לז'נר זה, ברוב המקרים הבסטינג אינו מכוון, האמן יוצר סטנסיל או כותב בכתב יד ואדם שפוגש בכיתוב משנה משהו או מוסיף משהו, פעולה זו הופכת את הכיתוב לבסטינג, מקרה "עם ישראל חי" ורק זה שבתל אביב משויך לאמן שפיזר סטנסיל בכוונה לעודד תגובה, לרוב הכתובת נכתבת ע"י מס' אנשים בכל הארץ מבחינה אידיאולוגית וזוהי הכתובת גרפיטי שמוגדרת כנפוצה בארץ.

IMG_0281

בחודש האחרון נפגשתי  בשתי כתובות בסטינג. הראשון "עם ישראל חי בברלין" הוא שונה לגמרי מהבסטינג המיתולוגי עם ישראל חי אליו מוצמד מילה או מס' מילים בגירסת האמן או בגירסה הפוליטית, הוא משתמש בפורמט הבסטינג והיוצר סטנסיל הן את הכיתוב והן את התגובה בדומה ל"רוב הסיכויים" ולא מדובר בתגובה לבסטינג ע"י אדם אחר או מס' אנשים, כפי שאנו מכירים לרוב, כאן מדובר בסטנסיל אחד של עם ישראל חי ומתחתיו "בברלין" בכתב יד, אשר נכתבת ע"י אותו יוצר, זהו בסטינג שאומר אמירה אינדבידואלית בשימוש פורמט הבסטינג.

IMG_0246

השני סטנסיל עם הכיתוב "קל דפנה קל", אליו נוסף פעמיים האות  ד' לצד הקל בשתי הפעמים שיוצר את הצירוף, דקל, דפנה דקל, התוספת נעשתה ע"י אדם אחר, בסטינג הומוריסטי של במקרה זה אולי מעריץ של דפנה דקל, זהו בסטינג קלסי מושלם ובברור נעשה ע"י אדם שאנו יוצר העבודה שאין קשר בין הכיתוב לבן התגובה.

IMG_0442
מקור

IMG_0281
IMG_1150

מודעות פרסומת

7 מחשבות על “אומנות רחוב – בסטינג: קל דפנה קל

 1. הי פה בעיר

  אכן עם ישראל חי בברלין ורוה הסיכויים אינם בסטינג, אלה סטנסיל המשתמש בפורמט הבסטינג.
  לגבי ,קל דפנה קל" מדובר בסט סטנסילים עם סמל דמוי לטאה הפזורים בעיר, "דברו ברור", "צה"ל הבר הלס" ו"זה נמלה וזה טרפה" הם סטנסלים מאותה סדרה עם סמל הלטאה.
  מה שהפך את "קל דפנה קל" היא תוספת הפעמיים "ד" הפכו את הסטנסיל לבסטינג.
  פעולת הבסטינג היא התגובה לטקסט, בין אם הוא נכתב בכוונה לתגובה או לאמירה שקבלה תגובה

  אהבתי

  1. יש פה מספר דברים שדווקא לא הבנתי.
   אני רואה שבתל אביב כבר עברו את ה"עם ישראל חי בסרט" ואת ה"תנו לצה'ל לנצח", ועברו לדברים קצת יותר "קשים".
   בתור צלם אירועים אני יכול להעריך את התמונה עצמה, אך בהחלט לא את התוכן שלה.
   משה עובדיה, צלם אירועים.

   אהבתי

   1. זה חלק מהמונולוג והדיאלוג שמתקיים ברחוב, התוכן משתנה, יש אמירה, יש תגובה, יש משחק, יש שימוש, יש פרסום, זה רחב ואין חוקיות שיכולה לעמוד לאורך זמן.
    היחס לטקסט הוא אינדיבידואלי.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s