פארק קרית ספר: סגירת מעגל

IMG_0019בסוף מרץ 2013 נפתח לציבור פארק קרית ספר, פתיחתו מסיימת סגה שנמשכה קרוב לחמש עשרה שנה, מתחם קרית ספר המצוי בשטח לב העיר, שטח שאין בו גינות ציבוריות  כלל למעט גינת שנקין המרוחקת, המתחם משתרעה על  כ20 דונם סביב רחוב קרית ספר המהווה את ליבה של השכונה ומרכזה, גבולותיה: דרום לינקולן, מזרח סעדיה גאון,  צפון וילסון, מערב יהודה הלוי, את 12 הדונם של מתחם הפארק מדרומו, המרכז למיפוי ישראל, בן המרכז לשטח הפארק ישבה הסדנה של משטרת ישראל שאומנם פונתה, אך התיישב בשטח הפנוי גוף אחר, על חלקה המזרחי תוכנן גורד שחקים שבהמשך בוטל.  השם החם של המאבק הוא שמה של מיכל ברזל כהן שנמצאת שם מהתחלה, אישה מרתקת ויוצאת דופן באסרטיביות ובדבקות במטרה, מיכל לוותה את סיפור העיר הזו במהלך שנות התשעים,  היא המייסדת, מאבקה  של ברזל והמאבק להפיכת העיר תל אביב לעיר אופניים מתמזגים יחד גם במס' השנים וגם בהצטלבויות ובשיתופי הפעולה, מסות קריטיות רבות (רכיבות אופנים בכל סוף חודש שיוצאות מעל ל15 שנה מכיכר רבין עד היום) סיימו והתחילו בשטח קרית ספר. התהליך ידע עליות וירידות, סיפור שהוספד מהתחלה וסיפור ללא סיכוי. השינוי  החשוב היה לפני עשור, ראש עירית תל אביב רון חולדאי הודיע כי הוא תומך בכך שעל מרב השטח יוקם פארק, בתחילה בשילוב בניה במזרח השטח למגורים ומבנה ציבור, לאחר קרוב לעשור שלא התקדם יישום הפארק והתהליכים , הגיע שינוי חשוב נוסף , החלטה של הועדה המקומית  בשנת 2009 על בניית הפארק על כל השטח, כשהתחושה הייתה נהדרת הגיע הודעה של מנהל מקרקעי ישראל על בניית חניון בשטח  ומיד החלו עבודות בשטח מלוות באפקטים של תושבים והיזם והתערבות התקשורת והודעתה של מיטל להבי בתמיכה בוועד ובהקמת הפארק,  גם עם תחילת עבודות על הפארק לא נגמרו המעצורים והעלות התגלתה כגבוהה וגרמה לעיקובים ולביקורת. בסופו של דבר העבודות הסתיימו לקראת סוף חודש מרץ 2013 והפארק נפתח לציבור כפארק אקולוגי.

IMG_0037

על אף החריגות והעלות ביחס למתוכנן, מדובר בפארק שעבר תהליך שיתוף ציבור והתוצאה היא פארק ייחודי ביחס לפארקים השכונתיים ואף הגדולים בעיר, לפארק שתי ברכות מים, ברכת מפל בכניסה, בריכה אקולוגית גדולה ונחל אכזב שיזרום לאורך הפארק בהתאמה לעונות השנה, כך שהתחושה היא נעימה והרגשה של טבע, האגם הגדול גדוש בצמחיית מים ודגים והשטחים הטבעיים בו או המעוצבים במאפיינים טבעיים, ימשכו אליהם, ציפורים, בעלי כנף, פרפרים ומיני חיים שהולכים ונעלמים מהעיר ומהשטחים  הפתוחים שהולכים ומצטמצמים מחוץ לערים בשל גדילת הערים, הכבישים הנסללים אליהם ואל מתחמי המגורים הפרווריים, גינה קהילתית וגינת תבלינים.

IMG_0046

הפארק בתכנון רם אייזנברג מנסה להתייחס אחרת אל שימושיו ומנסה לתת פרשנויות חדשות בשל הדיאלוג הפורה בן מתכנן הפארק לתהליך שיתוף הציבור, דוגמה לכך היא גינת הכלבים והחומרים האקולוגיים והמיחזור בה, החול הלבן, חרוט מיכל הבטון שיוצר מעבר תת קרקעי לשעשועי הכלבים, גזעי העצים הלא מעובדים הפזורים בחללו, הפינה המוצללת שמאפשרת ישיבה של בעלי הכלבים, לקריאה ולמידה, שטח ההפרדה הרחב בכניסה, כשם שעירוב השימושים בפארק מקצה מקומות לשימושים שונים, כך גם בגינת הכלבים.

IMG_0058

מתחמי המשחק המקורים רוכזו במתחם אחד ארוך וכוללים מתקני כושר, מתקנים לילדים קטנים, לילדים בוגרים ועד לא/נשים שרוצים להגיע ולשבת לקרוא או להיות מס' א/נשים בצוותא, בתכנון הפארק משתדל להשאיר את מרב הפארק לשטח פתוח עם תחושה של טבע וריכוז הפעילות הנופש הפעילה לאורך הגדה הדרומית, המנוחה והפעילות האקולוגית חוויתית במרכז והאגם במזרח.

IMG_0061

מאפיין חשוב לפארק, היכולת להיכנס אליו מנקודה אחת ולצאת בנקודה שנייה ולמרות גודלו שומר על עיקרון גינת גדס (פטריק גדס, מתכנן תוכנית המתאר הראשונה של תל אביב) והעיר הלבנה, שלושה צלעותיו פתוחות וצלע אחת נשענת על מקבץ בניה, כך שהבטיחות בשהייה בפארק גדולה והתנועה סביבו מתמדת, מעבר לכך שמדובר בפארק שלו צוות שנמצא בו תדיר, לטיפוחו ולשמירה על שלמותו.

IMG_0067

אופי הפארק אקולוגי, הן בחומרים והן בהתייחסות לטבע בתוך העיר, הצמחייה המגוונת, הנחל שעתיד לזרום לאורכו בקרוב, סוגי האצה, משיכת בעלי הכנף , גינת התבלינים והגינה הקהילתית, יצרו גן שישתנה בעונות השנה בניגוד לפארקים סטטיים בהם ספסלים, מתקנים, ריצוף, דשא ותאורה שלא מצליחים למשוך קהל לתקופה ארוכה, פארק זה יוכל להיות טבע בתוך העיר, לא עבר שבוע מפתיחתו והפארק משמש באופן יומם את הרובע סביבו ואף מבקרים בו מרחבי העיר והערים השכנות.

IMG_0053

IMG_0067

IMG_0077

IMG_0060
IMG_0036
IMG_0046

IMG_0048

IMG_0050

IMG_0057

IMG_0055

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “פארק קרית ספר: סגירת מעגל

 1. תמונות יפות מתי כל הכבוד.

  אני העלתי בכמה מקומות ביקורת על ההשקעה חסרת הפרופורציה בפארק זה מול פארקים במקומות נוספים. ההשקעה במקום היא פי 7 מפארק ממוצע לאותו שטח ובנוסף יש להכניס את ניוד הזכויות שהיה במקום אשר שווה עוד מיליונים רבים.

  בכל מקרה טוב שהסאגה נגמרה.

  אהבתי

  1. הי לירן

   תודה, לגבי חריגת התקציב שהיא ביקורת לגיטימית, צריך לקחת בחשבון שמדובר בפארק רובעי למעשה, מעבר לסוגיית התהליך הארוך, שיתוף הציבור, ראוי לתת את הדעת לתוצאה, פארק מאוד קרוב למרכז העיר, פארק שכבר עתה מושך מבקרים בדומה לאטרקציות עירוניות עם השקעה גבוהה יותר ובעיקר התכנים והחדשנות בו.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s