אופניים: חניופן, רגישות? ודגם חדש לתל אופן

IMG_0029תהליך המעבר לנסיעה באופניים בתל אביב הוא תהליך של מעל לשני עשורים, שהחל עם הקמת "תל אביב בשביל אופניים", "מסה קריטית" וכיום "ישראל בשביל אופניים" וצוות האופניים בעיריית תל אביב, כיום העיר מתפקדת כעיר אופניים לכל דבר ועניין ולעיר תכנית חומש שנתית במטרה לרשת את העיר לאורכה ולרוכבה ואף להרחיב לכדי שיתוף פעולה עם ערי המטרופולין סביב תל אביב, בעיר כיום מעל ל130 ק"מ של שבילי אופניים בהפרדה, בנוסף לפרויקט ההשכרה תל אופן ואלפי מתקני חנייה פזורים לאורכה ולרוכבה של העיר,  ניתן להעלות אופניים לרכבת ואופניים מתקפלות לאוטובוסים, אך עדיין יש רבות מה לעשות מעבר להמשך רישותה של העיר בשבילים בהפרדה, שיפור פרויקט תל אופן והרחבתו, פיזור מתקני חנייה לאופניים ברחובות העיר,  טיפול בהרחבת האופציה להעלות אופניים לאוטובוסים ע"י הצבת מתקן נסיעה בחזית האוטובוס, עובד יפה בקנדה, ארה"ב וכמה ערים באירופה, לאחרונה אנו עדים לפיילוט בנושא חניית אופניים ברחוב, ה"חניופן", ניתן לראות שתי מתקנים ברחובות הארבעה מול כיכר הסינמטק ורחוב שנקין מול הגינה, מה זה חניופן?, מתקן החניופן הוא הוא שיתוף פעולה בן מבקרת ערים מירב מורן  ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, עוצב על ידי סטודיו טננבום חזן כצללית של מכונית, על מנת להדגיש שמדובר במקום חניה של רכב-שהוסב לטובת שימוש באופניים, ניתן להחנות עשרה זוגות אופניים, נבנתה הנמכה המאפשר כניסה ויציאה בתוכה שלא לתוך הכביש או ישירות אל שביל אופניים

IMG_0027
רחוב הארבעה, צבע ירוק
IMG_0006
רחוב שנקין צבע צהוב

מתקן החניופן הוא  פרויקט ראוי, יתרונו בהעלאת המודעות, הוא נראה גם ע"י נוסעי רכב, רוכבי אופניים, הולכי רגל, הוא מתאים להצבה לצד בית קפה, רחוב שכונתי שקט ובכך מזמין את תושבי הרחוב לחשוב על האופציה של מעבר לרכיבה על אופניים או שילוב בנסיעה ברכב או תחבורה ציבורית.

IMG_0028

IMG_0007

לדעתי כאמור הפרויקט ראוי ויכול להוות הן כפתרון לרחובות מגורים קטנים ואין לרחובות מסחריים בעיקר לצד בתי קפה, סופרמרקט והעלאת מודעות לכך שקיימת תרבות רכיבה על אופניים והעיר היא עיר אופניים, לדעתי השלב הבא אמור להיות חנייה ריכוזית רחבת היקף, פיילוט בשלוש החניונים התת קרקעיים העירוניים, קצה השדרה, התזמורת וגיבעון, הם נמצאים סביב ריכוז גדול של גורדי שחקים, מסחר, מגורים ומרכזי תרבות, בכל חניון כחמישים מתקני חניה, לוקרים, מקלחות ושלטים מכוונים מהכניסה לחניון.

IMG_0029

משהו חדש שהבחנתי בו שאיני יודע אם מדובר בגימיק, בעבודת אומנות רחוב, או במחשבה רגישה כלפי בעלי מוגבלויות, ביציאה מדיזנגוף סנטר ניתן להבחין בצביעה בכחול של סמל חניית נכים, יש גם חידוש מכיוון "תל אופן", דגם חדש של אופניים, עיקרו שהם נמוכים מהדגם הרגיל ומאפשרים ליותר משתמשים להשתמש בשרות, הרמפה הורדה ובכך המשקל נמוך ויותר קל לעלות עליהם ולרדת מהם, התאורה הוחלפה לתאורת לד, הפעמונים משופרים, אבל הידיוית החדשות ממש לא נוחות.

IMG_0007

מודעות פרסומת

6 מחשבות על “אופניים: חניופן, רגישות? ודגם חדש לתל אופן

 1. רישות העיר בשבילי אופניים זה מצויין, אבל כל זמן שאין הפרדה בין מדרכות לשבילי אופניים בחלק מהמקומות (יש ציור של אופניים ומעליהם ציור של אנשים) – זה לא זה.
  צריך להיות ברור איפה מותר לאופניים לנסוע (בשבילים שלהם) ואיפה אסור (על המדרכה ועל הכביש).
  עד אז גם אנשים יפגעו וגם רוכבי אופניים.
  חוסר ההפרדה צורם במיוחד בפארק הירקון, שם רכיבה בסופי שבוע היא סכנת נפשות ממש.

  אהבתי

  1. הי
   מסכים בהחלט שצריך שבילים בהפרדה, כמי שעוסק בתחום מעל ל20 שנה ופעיל בתל אביב בשביל אופניים ומסה קריטית מהווסדם, הדבר הראשון שצריך להתקיים ומזמן, זה חינוך והעלאת מודעות.
   כל ילד/ה ילדה כבר בבית הספר עליהם לעבור הדרכה במרכז בטיחות לרכיבה בטוחה עם הוריו, ילדים, הורים הלוקחים ילדיהם לגן יכולים לרכז בזהירות במדרכה אם אין שביל, נהגים שיראו רוכבים יתיחסו אל הרוכבים כאל ילדיהם.
   קמפיין העלאת המדאות להליכה במדרכה ורכיבה על שביל כאשר יש שביל.
   יש לעשות הבחנה בין אופניים חשמליים לאופניים רגילים.
   רכיבה על המדרכה של אופניים חשמליים כשאין שביל ע"י ילדים או הורים המסיעים ילדים, חייבת להיות ללא שימוש בחשמל אלה דיווש רגיל.
   תוכנית החומש לסלילת של תל אביב היא נהדרת טלומדת מן טעויות העבר אך היא די איטית ויקח עוד שנים להשלמתה, לכן יחס רוכבים הולכי רגל אמורים להיות תוך מודעות וכבוד ובתהליך שעושה הבחנה בן רוכבים יוממים לבן רוכבים שעוברים על עברה וזאת ע"י העלאת מודעות, הערה ורק כאשר מדובר בעברה שהיא מכוונת ובזדון לקנוס, שתי דברים צריכים להיות זמינים וללא קנסות ועלות בעיר והם הליכה ברגל ורכיבה באופניים.

   אהבתי

 2. הי,
  אני מעצבת מודעה לאגודה לאקולוגיה וסביבה לקראת יום עיון אקדמי (לא מסחרי) העוסק בתחבורה מקיימת בתל אביב. האם אוכל להשתמש באחת מהתמונות המפורסמות בפוסט זה (אשמח כמובן לתת קרדיט לצלם)?
  בתודה מראש
  רוני בלושטיין
  052-6028402

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s