תחבורה ציבורית: מטרופולין תל אביב 2016 – 2017

רב קו ורפורמת התעריפים בשנתיים האחרונות הופכים את הנסיעה בתחבורה הציבורית במטרופולין תל אביב ובישראל לאופציה שעשויה להתמודד במהלך השבוע גם ברכב. כיום למעט תל אופן, מטרונית, מונית שרות ומונית פרטית אפשר לנוע בכל אמצעי תחבורה: אוטובוסים, מיניבוסים, רכבות קלות וכבדות, בכל הארץ וכל המפעילים, (מוניות השרות ומטרונית כנראה הבאים בתור). רפורמת התעריפים מחלקת את ישראל לארבעה מטרופולינים, באר שבע, ירושלים, חיפה ותל אביב, כל מטרופולין מחולק לשלושה אזורים טבעתיים שגם הם מחולקים ככול שהטבעת גדלה, ניתן להשתמש בכל אמצעי תחבורה קיים בהסדר עם משרד התחבורה, למעט מונית שרות ומטרונית שעתידים להצטרף.

%d7%9b%d7%a8%d7%98%d7%99%d7%a1-%d7%a8%d7%91-%d7%a7%d7%95

מחירי הסדרים במטרופולין תל אביב הכוללים ברפורמת התעריפים נעים בין 123 ש"ח לאזור ועד 423 ש"ח לכל המטרופולין כאשר הפופולריים הם גוש דן טבעת 1 מחירו 213 ש"ח וגוש דן מורחב, טבעות 1 ו2, המחיר 243 ש"ח לכרטיס חופשי חודשי, יש אפשרות לרכוש כרטיס, חופשי שבועי, חופשי יומי (שכיום עובד מתחילת השרות ועד סיומו) וכרטיס נסיעה בודד המאפשר נסיעה והחלפה במשך 90 דקות (רק ברכישה דרך כרטיס הרב קו).  חופשי שבוע הוא חידוש מצוין לא רק לתייר המגיע לעיר, אלה גם לעובדים שעובדים מחוץ לעיר לתקופה קצרה, או מילואימניקים שחוזרים משרות ונשאר להם בין שבוע לשלושה שבועות עד תום החודש. חופשי יומי בעבר החל לפעול בשעה 09:00 ולא היה אטרקטיבי הן לעובדים והן לסטודנטים כיום הוא תקף מתחילת השרות ועד לסיומו וכולל את כל המפעלים בתחום הרכישה כולל רכבות שהופך את הנסיעה לאטרקטיבית. רכישת חופשי יומי גוש דן מורחב מצוינת עבור תושב לאסוף מבקר מחו"ל. חישוב מחיר והכרת הרפורמה לבוריה מומלץ להכנס לאתר הרפורמה ולבחור שפה.

מחירי הנסיעה במטרופולין תל אביב (מתוך אתר הרפורמה)

שם כרטיס טבעות ואזורים מחירים
חופשי חודשי חופשי שבועי חופשי יומי
גוש דן טבעת 1 213 ש"ח 64 ש"ח 13.5 ש"ח
גוש דן מורחב טבעת 1 + אזורים 2.1 ו-2.2 ו-2.3 243 ש"ח 94 ש"ח 21.5 ש"ח
גוש דן + צפון טבעת 1 + אזורים 2.1 ו-2.2 + אזורים 3.1 ו-3.4 299 ש"ח 115.5 ש"ח 26.5 ש"ח
גוש דן + דרום טבעת 1 + אזורים 2.2 ו-2.3 + אזורים 3.2 ו-3.3 299 ש"ח 115.5 ש"ח 26.5 ש"ח
%d7%9e%d7%98%d7%a8%d7%95%d7%a4%d7%95%d7%9c%d7%99%d7%9f-%d7%aa%d7%9c-%d7%90%d7%91%d7%99%d7%91

רפורמת "ערך צבור" כיום כוללת את כל המפעלים בכל רחבי הארץ כולל הרכבת והרכבת הקלה בירושלים, מטרונית חיפה ערך צבור הוא חוזה נסיעה המאפשר  הטענת סכום הכסף על כרטיס הרב קו. ניתן לטעון סכומים בכפולות של 30, 50, 100, 150 ו-200 ש"ח לשימוש בכל קווי התחבורה הציבורית ואינו מוגבל בזמן, ניתן להטעין מס' חוזים, בכל נסיעה מחויב הכרטיס במחיר נסיעה בודדת, אשר מופחת מהסכום הצבור, המערכת יודעת לזהות את החוזה הרלוונטי (חופשי חודשי, שבועי, יומי, כרטיסיה, 50%, קוד מפעיל ועוד….) וכאשר יש מס' חוזים מאפשרת בחירה.

תחבורה ציבורית שאינה נכללת ברפורמת התעריפים: מונית שרות, מונית, תל אופן, לכל אחד מהם יש הסדר כלשהוא אם במינוי או בשירות אפליקציה, כבר היום חלקם נכללות באפליקציות ייעודיות ומשותפות, חלקם יכנסו או יוכלו להכנס  להסדר "ערך צבור, או רפורמת התעריפים.

תל אופןד.JPG
שיטת נעילה חדשה שפותחה במיזם תל אופן המאפשרת לקיחה והחזרה מהעמוד

מדהים לראות בנתונים של שנת 2014 שנסיעות במוניות השרות השנתית קרובות לנסיעות ברכבת ישראל, מעניין לראות את התפלגות הנתונים אם מונית השרות תצטרף להסדר הנסיעה ברב קו ומה יהיו הנתונים של הנסיעה ברכבת עם הצטרפותה לרפורמת התעריפים ומה ההתפלגות במטרופולין תל אביב?

%d7%9e%d7%a1-%d7%a0%d7%95%d7%a1%d7%a2%d7%99%d7%9d

חידושים, אלטרנטיבות ותהליכים בתחבורה הציבורית: כיום מתקיימים תהליכים ראויים בתחום התחבורה האישית והציבורית, אך עדיין הרכב שולט, אין מערך נתיבי תחבורה ייעודיים לתחבורה ציבורית ואופניים המאפשרים אלטרנטיבה ראויה וברת השגה לרכב ולתנועה בסופי שבוע וחגים, לכן אופניים, אופניים חשמליים, קורקינט חשמלי, סגווי עם וללא מוט, סקייטבורד ועוד הם חלק מהמערך והניסיון והחיפוש לאלטרנטיבה לרכב, לזיהום, ליוקר המחיה ולקיימות.

img_0095

אוטובוס חשמלי הנטען באמצעות מנוף עילי: אינטרנט ושקעי הטענה לטלפון חכם כבר קיימים אצל מס' מפעילים, מטרופולין, קווים ודן, חידוש נוסף בחברת דן קשור לאוטובוס חשמלי הנטען ע"י כבל עילי פעם ביום וכשלוש דקות בכל תחנת קצה, הוא נוח מאוטובוס  סולר, בעיקר בשל היותו שקט, הוא נוסע איטי מאוטובוס סולר אך ללא נתיב תחבורה ציבורית המהווה פתרון ראוי וחוסך זמן, הוא לא מזהם נקודתית אך חשמל בישראל מיוצר באמצעים מזהמים, פחם, דלק וגז, נקודת הUSB בדגם זה מאפשרת הטענת מחשב נייד בשל העצמה הגבוהה.

img_0088
עמדת טעינת טלפון ומחשב נייד באמצעות USB בכל מושב

קווים מקדימים אדום, ירוק הם קווים שנעים פחות או יותר לאורך תוואי הקווים שעתה בתהליכי עבודה ויהיו רכבות קלות עיליות ותחתיות מתחת לעיר תל אביב וחלק מערי המטרופלין, הם נעים באוטובוס רב קיבולת הקרוי "אורבנית", באותו מרכב של המטרונית" החיפאית עם מעט שינויים, אין קשר עם הנהג, התיקוף נעשה בתוך האורבנית וגם רכישת כרטיסים, הטענת רב קו באשראי או מזומן נעשית בתוך האורבנית בניגוד למטרונית שמשתמשת בשיטה של מטרו בה הרכישה והתיקוף מתבצעת מחוץ למטרונית.

מקדים.JPG

עליה בכל הדלתות באוטובוסים "עולים מאחור" בהם מותקנים ולידטורים לתיקוף ומדבקות מתאימות בדלתות בחלק מן החברות ובחלק מן הקווים, כיום מכונות להטענת רב קו ומזומן ובאשראי מצויות בתחנות מרכזיות ובתחנות רכבת, גם את האופציות הטענת כרטיס הרב קו באופן מכוון ברשת מתחילה להתפתח.

ולידטור.JPG
ולידטורים לתיקוף עצמאי

אפליקציות: הסדר נסיעה  ברשת באפליקציית HopOn ועלייה בכל הדלתות באמצעות סריקת QR Code, היא אחת ממספר אפליקציות בתחבורה הציבורית, יחודה שאפשר לשלם דרכה, בהמשך מס' אפליקציות בתחום התחבורה הציבורית, נסו את המתאימה לכם, עד לפני כשנה האפליקציות ברובן היו אמינות ומדויקות, לא כך היום לפחות מבחינת החוויה שלי, כאן תוכלו למצוא מגוון אפליקציות לאוטובוסים, גם כאן לא רק לאוטובוסים, זה פוסט נהדר של בלוגר שכדאי להכיר וזו אפליקציה ואתר מודיעין אוטובסים הנותנת אופציות הגעה מנקודה לנקודה בעיר, במטרופולין ובארץ מכל המפעילים.

אוטובוס רב קיבולת חמישה דלתות: קיים בחברת אגד מעל לשנה, אך החמישה דלתות שהחל לפעול בדן מאותה שילדה שונה במפרט הפנימי וכולל אינטרנט חינם ושקעי  USB להטענת טלפונים חכמים.

20161028_163754.jpg
מפרט חדש, תקרה דקורטיבית וידידותית מפלסטיק, לוח תחנות המציג ארבעה תחנות קדימה, שעון ותאריך, מסך כתוביות בעיצוב חדש, אינטרנט WF, שקעי USB  להטענת טלפונים חכמים

תל אופן: מערך השכרת האופניים התרחב לערים גבעתיים ורמת גן ונמצא בהליך של שינוי שיטה שיאפשר למינויים שחרור והחזקה מהעמדה ללא צורך לגשת לעמדה ראשית, מהלך שיקצר את התהליך ויפתור תקלות אופניים בעמדות, יפחית את משקל האופניים, לשני הדגמים הקיימים היום יתווסף דגם נמוך יותר. תל אופן פעיל 24/7 כולל שבתות.

%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%95%d7%aa

מונית שרות: קיוי מיניבוס בדרך כלל נושאת מס' זהה למספר אוטובוס עירוני קיים כקוים 4, 5, 16, ישנם גם מוניות הנעות לערים ברחבי ישראל, כיום מצויה בדיון להצטרפות להסדר כרטיס הרב קו ותוספות קווים חדשים, או לחלופין לביטולן (סביר להניח שזה לא יקרה) היא שרות התחבורה הציבורית היחידה הפעילה בשבת (למעט מערך ההשכרה תל אופן שהיא תחבורה אישית)

רכבות: כיום רפורמת התעריפים כוללת נסיעה חופשית ברכבת באזור רכישה, בכל מטרופולין תל אביב, ניתן לחצות את העיר מיפו למע"ר (מרכז עסקים ראשי) תחנות רכבת ההגנה, רכבת השלום, מרכז והאוניברסיטה בזמן של בין שבע דקות לעשרים דקות, במקום עד שעה באוטובוס, או להגיע ולעבוד בתל אביב מהערים המחוברות לרכבת במטרופולין, ראשל"צ, בית ים, חולון, רמת גן, גבעתיים בני ברק, הרצליה, פ"ת, ראש העין, כ"ס, (בקרוב רעננה שהיא היא תפתח תהייה מסילה הקפית במטרופולין ת"א) והרצליה, שילוב בין אוטובוס לרכבת יכול לחסוך זמן רב ועמידה בפקקים, זמן מה אני משתעשע ברעיון של קו רכבת תל אביבי – קן שלבים רמת החייל – שישתמש במסילת איילון דרום, איילון מרכז והמסילה המזרחית ויהיו בו תחנות שלבים (צמודה לוולפסון),  בית מרכזים (מול תחנת תומת חולון בה מתוכנן מע"ר דרומי),  ההגנה, יצחק שדה (התחנה החלה להבנות והופסקה, כיום הסינרמה נהרסה ובקטע זה אמור להיות השלב השני של פרויקט קירוי איילון), השלום, מרכז, האוניברסיטה, הדר יוסף פארק הירקון (אינה קיימת או מתוכננת),  רמת החייל פארק הירקון ( סמוכה לתחנת בני ברק עם מעבר תת קרקעי לרחוב לרחוב ראול וללנברג) ברכבת חשמלית שתהיה אוטונומית בסופי שבוע כאשר אין רכבות על המסילה.

%d7%a8%d7%90%d7%95%d7%9c-%d7%95%d7%9c%d7%99%d7%a0%d7%91%d7%a8%d7%92
מקור גוגל

רשתות חברתיות: לפרטים, לדיון, לשאלות על תחבורה ציבורית במטרופולין תל אביב (ובארץ) מומלץ להיכנס לפורום "תחבורה ציבורית" ולדיון על תל אביב ובחבורה בתל אביב בפורום "תל אביב", שניהם באתר "תפוז אנשים"

ולסיום למה אין לתל אביב כרטיס  TLVPASS הכולל לצידו כרטיס רב קו שתושב תל אביב או תייר יוכלו להצטייד בו ולהוסיף לכרטיס תכנים שכבר קיימים בדיגיתל , קו 100 הפתוח סובב תל אביב, ועוד אטרקציות עירוניות (לא לכולם יש כרטיס אשראי, לא כולם גם אם הם גרים בעיר רשומים בה ככתובתם) בהתאמה לתושב, גר בעיר ולא רשום בכתובת, גר במטרופולין, או תייר פנים או חוץ, היתרונות הן מבחינת השימוש בתחבורה ציבורית לתושבים וגרים בתל אביב או במטרופולין ותיירים והן לשימוש בתכנים עירוניים, תיירותיים, תרבותיים או שירותים ומעורבות יגדל משמעותית, יגדיל את הצריכה, יעלה את ההכנסות של העירייה ויאפשר לעירייה להשקיע בעוד פרויקטים בעיר.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s