ראיון אינטראקטיבי: Heart Eclipse Project

צילום תמונת נושא: שרון אברהם

Gusto Whizz הוא אמן חזותי היוצר במדיה משולבת ומנהל תחום האמנות של מידברן. חבר בקהילת אמנים בשרון, איש רוח וחברה.

 פתיח: כשאני פוגש עבודת אמנות במרחב הציבורי, זה מרגש. בשלב ראשון התשוקה לגלות פרטים עליה, מי האמן שיצר, הטכניקה, האמירה שהביאה אותו לצאת אל המרחב הציבורי ולשתף אותנו בחוייה האישית, לשתף אותנו בתהליך בעודו מתקיים, כשמדובר בטקסט, זה מרגיש חידה.  כאן נכנסים חושים נוספים, זו התחלה של מסע. ככה הרגשתי כשפגשתי לראשונה את אחד המכתבים של GUSTO, עוד לפני שפגשתי את עבודות האימג' והספריי הגדולות ברחוב, התיוג במכתב והמספור הבטיחו שלא מדובר במכתב בודד, דבר שהגדיל את ההתרגשות והרצון לקרוא עוד, "הקורפוס המתגבש הפך להיות מחקר שלי על אהבה, על מהי אהבה. המסע הזה נקרא "Heart Eclipse Project" והוא מציג לב לקוי, או ליקוי בלב, כלב שלם, פועם וחזק שמתגבר על כל צל מאיים". הוא כותב על הפרויקט, ואתם מוזמנים להצטרף למסע, זה בום!

למה תל אביב?

ראשית, כי הפלטפורמה כבר קיימת ונפוצה. איפה שלא תלך יש גרפיטי ואמנות רחוב. אני לא משבש סדרי עולם, אלא רק מביא את התוכן שלי.

שנית, אני אמנם לא גר בעיר, אבל חי ופועל בה רוב השבוע. זו העיר שדרכה נחשפתי לסצינה, ואותה אני מכיר לאט לאט. יש בה מספר גלריות שמכניסות את הרחוב לתוכן ונותנות במה מכובדת לאמני רחוב, ותיירות מוכוונת אמנות רחוב. להשאיר יצירה ברחוב בתל אביב זו חשיפה משוגעת, וגישה להמון אנשים שעוברים דרך המטרופולין הזה.

מעבר לכל אלה – נולדתי וגדלתי באשדוד, חייתי תקופה בירושלים ואלה שתי ערים שאני מתכוון ליצור במרחב הציבורי שלהן, ואעשה זאת בהזדמנות הראשונה.

למה ברחוב?

התחלתי ליצור והרגשתי את הצורך להוציא את מה שאני עושה אל העולם. הדרך הישירה והמידית, מבלי להיכנס לתהליכים ארוכים מול גורמים נוספים, הייתה לכתוב על קירות. אמנות הרחוב הפכה להיות מאוד פופולרית בשנים האחרונות ואנשים עוקבים, מתעניינים וחיים את ההתחדשות המתמדת של קירות העיר. זה מרגיש כמו צעד ראשון הגיוני לדבר את האמנות שלי החוצה, ולהתמסר לדמות האמן המציג, בלי להיות תלוי בממסד. זה גם נעים להשאיר, כמתנה במרחב הציבורי, משהו שנתפס בעיני כבעל ערך עבור כולם. למשל – הייתי ממש שמח לכתוב או לצייר על קירות הבטון באיילון משהו, כדי שכל מי שתקוע בפקקים יזכה לאתנחתה.

מודה שתמיד יש לי חוסר נוחות מסוימת לגבי הפלישה לטריטוריה של אנשים אחרים, ואני משתדל שלא לכפות את העבודה שלי על הרחוב, אלא להשתלב בו. מעדיף לעבוד בתיאום מראש והסכמה ולא בחשש שיש מי שזה פוגע בו.

מתי מתחיל התהליך?

שבור מעוד אהבה כוזבת ישבתי עם חברה והתמרמרתי על מר גורלי. בדרכי חזרה מהפגישה המשכתי לחשוב על האשמה, פגיעות, שקרים, כאב ושאר השלכות של לב סדוק. בניסיון נוסף לשפר את מצב הרוח "החלפתי תקליט" במוח, וחשבתי "כמה שאני אוהב את מיכלי".

שאלתי את עצמי למה אני אוהב אותה, ולא התפשרתי עד שמצאתי את התשובה המדוייקת שעוררה בי עכשיו את המחשבה על אהבה (HL#1). חשבתי שזה יהיה נחמד לספר לה את התשובה הזו, אבל המדיות המקובלות נראו לי פשוטות וברות חלוף. במקום עוד SMS שילך לאיבוד, אשלח לה גלויה. נו, אבל מה בצידה השני של הגלויה? נצייר ציור.­­­­

מה גרם לך לצאת החוצה ולכתוב את סידרת המכתבים על הקירות?

כהרף עין החלפתי מחשבה ושיניתי את המציאות שלי מרוויית כאב – למוצפת אהבה, והבנתי שיש לנו את האפשרות בחיים האלה לבחור האם לראות סדקים וחלקים חסרים בתוך הלב השלם, או להסתכל על רסיסי האהבה שסביבנו כאל שלם, ולהתמלא מהם.

בחרתי לראות את שפע האהבות שמקיפות אותי ולהעמיק בהן. לשאול שוב ושוב "למה אני אוהב אותך?", לשכתב את התשובה במשך חודשים ולהגיע לכנות הכי גבוהה שאני יכול. אני לא מחפש פואטיות עודפת או קישוטיות שירית. לכל אחד מהמכתבים יש נמען/ת מובהק/ת, למרות שרובם מנוסחים בצורה שמשאירה את מין הנמען כמשהו פתוח לפרשנות.

ספר לי על הפרויקט ועל החוויה האישית שלך?

אני אוהב כפלי לשון ומשמעות, אבל גם מתכוון לדברים כפשוטם: שיחה מחזה אל חזה (HL#4) היא סיטואציה שמתקיימת בעולמי, והיא תחושה פיזית של תקשורת פתוחה. לעמוד כנה כמו מראה (HL#3) זה מצב בו הסובייקט מייצר השתקפות לא-סובייקטיבית של המציאות, וזוכה באמון מלא. הנשימה המשותפת שמתוארת במכתב #7 מתכוונת קודם כל לתאר רגע משותף בו היינו נוכחים ונשמנו יחד כחוויה פשוטה וזהה, לכאורה, עבור שני הצדדים. שאר החוויות המשותפות שלנו ומרכיבי אהבה אחרים, שקדמו לרגע האינטימי הזה – אינם רלוונטיים. אני אוהב אותך על הרבה דברים אחרים, אבל מרגיש שהרגע הזה מכיל את כולם.

אני כותב מכתב כדי להיזכר ברגע הזה וללכת אליו גם אם מערכת היחסים השתנתה או תשתנה בעתיד. זוהי אהבה שאינה תלויה במה שיקרה מרגע שהיא נחווית. כל עוד יש את הרגע הזה – אני יכול להציף את עצמי באהבה.

כמה מכתבים נכתבו, אתה מתכוון להוציא לרחוב עוד סדרה?

עד כה נכתבו עשרה טקסטים. שמונה במקור בעברית, ו-2 באנגלית. אני לא יודע כמה כאלה עוד אכתוב – כנראה שכמה שארגיש צורך, או כמה אהבות שעוד אפגוש. מאוד מקווה שאמשיך לעשות את זה לנצח, לפחות עבורי, אם לא לשיתוף.

מה אתה לוקח אתך מהחוויה

הקורפוס המתגבש הפך להיות מחקר שלי על אהבה, על מהי אהבה. המסע הזה נקרא "Heart Eclipse Project" והוא מציג לב לקוי, או ליקוי בלב, כלב שלם, פועם וחזק שמתגבר על כל צל מאיים.

אני אוהב להסתכל על כל הרשימות שלי ולראות את המגוון, מאינטימיות רדיקלית (#7) להתבוננות
בכאב (#8, #9). לראות את האופן בו אנחנו מתמודדים עם הלבד שלנו דרך תחושת הזדהות עם הזולת, רואים דרך הזולת השתקפות של עצמנו. נותנים ומקבלים אומץ, נדחפים אל מעבר לגבולות העצמי.

איך התגובות, אנשים מחפשים את השם שלך וכותבים לך חוויות מהקריאה?

אני לא יודע איך אנשים אחרים מגיבים כשהם פוגשים את המכתבים שלי ברחוב. כשאני חוזר לטקסטים האלה, אחרי שקצת התרחקתי מהם, אני מרגיש לפעמים מעין אגרוף בבטן. התעוררות חזקה של רגש, שאני יכול רק לקוות שאנשים מקבלים גם ברחוב, באמצע היום שלהם, פשוט מלעבור לידם ולהציץ. אולי זה גם מעורר בהם לגיטימציה להביע אהבה כלפי היקרים לליבם, שזה בעצם הדבר הכי משמעותי שהפרויקט יכול לחולל מבחינתי –לעורר הזדהות בקרב האנשים ולעורר בהם פעולה של הבעה רגשית.

##שבעה מכתבים על קירות תל אביב##

Heart Letter #1

­­­בתום מילותייך כיוונת זרקור שטוף כנות על מציאות שחששתי שמוחי עיוות, והצלחת לגרום לי להבין היכן שוכנת האמת; אנחנו לא לבד אם יש מי שמצליח לראות כמונו, ואז אין זה משנה עוד האם כולם עיוורים ורק לנו היכולת לראות, או שמא אנו הטועים.

אני אוהב אותך.

 

Your naive words directed a sincere spotlight over a reality shadowed by the fear of a distorted perception, and made me realize where lies the true truth. We are not alone if one succeeds in sharing our view, and so it does not matter anymore whether everyone else is blind, and we are the only ones seeing, or whether we are wrong.

 

I love you.

12383659_779865735447384_477247529_n.jpg

 

 

Heart Letter #2

 

על חכמה, רגישות, עצה ושותפות, ורגע אחד בו אמרת שזה מפחיד – אבל הולכים על זה ביחד.

ועל שכך היה,

אני אוהב אותך.

 

For your wisdom, sensitivity, advise and partnership, and that one moment in which you said that it might be frightening – but we are in this together.

And for it being so,

I love you.

14031679_647771678716091_1518924314_n.jpg

 

Heart Letter #3

לעמוד, כנה כמו מראה, ולשקף דמות לא מוכרת ומעוררת השראה שהיא מי שאני בעיניך.

על שהראית לי משהו בעצמי שחששתי שאינו, ושראית בי משהו שלא ידעתי שרואים,

אני אוהב אותך.

 

Honest like a mirror you stand and reflect an unknown and Inspiring image of what you see as me.

For showing me something in myself that i was afraid wasn't there, and seeing in me something i didnt know was noticeable,

I love you.

12940911_518555591650211_441510596_n.jpg

 

 

Heart Letter #4

ופתאום להיות שם,
כמו שאת,
ישירה ואמיתית,
ולדבר לי עם החזה.

על שהכנסת אותי פנימה ונתת בי אמון,

אני אוהב אותך.

 

And then all of a sudden you appear,
just as you are;
honest and genuine;
and talk to my chest.

For letting me in and putting your trust in me,

I love you.

12479641_1701381690117438_794053622_n.jpg

 

#Heart Letter 5

For looking at me
the way I look at you
and making me look at you better,

I love you.

 

על שהבטת בי
כמו שאני רואה אותך
כך שאתבונן בך טוב יותר,

אני אוהב אותך.

12407181_808047429326377_1058266112_n

 

#Heart Letter 6

על לב פתוח, שחושף את החבוי,
ונתינה, שמראה איך לקבל,

אני אוהב אותך.

 

For an open heart – that reveals the hidden,
and generous giving – that guides a way of acceptance,

I love you.

 

18949742_1962628567298885_1302950845469425664_n.jpg

 

#Heart Letter 7

על שנשמת אתי,
עמוק ולאט,
בין אבדן העצמי להלמות לבך ולבי על ידינו השזורות זו בזו,

אני אוהב אותך.

 

For breathing with me, slow and deep, between loss of oneself to your/my heart beating over our interwoven palms

I love you.

18949495_1451218101606656_372072595945684992_n

12314552_10153237986713663_7985627393921298385_o (1).jpg

#HeartEclipseProject

מודעות פרסומת

4 מחשבות על “ראיון אינטראקטיבי: Heart Eclipse Project

  1. מרגש,מקורי, מעמיק אתה מגלה יכולת ראיה מעברראיית הסמוי מן העין של גלוי הלב ה"לקוי" נסוח מדוייק ועלאי ההתייחסות חיובית מלאת עוצמה ואמונה בכוחה ותעצומותיה.הרחוב משתקף במכתביך במלוא מרחביותו ורוחב לבו

    אהבתי

  2. ווהו חשבתי שאני מכיר את האמן והנה הוא שולף שפן נוסף עם יושר עצמי עומק יצירתי ואיכפתיות לחברה ולסביבה והכל שזור בחדוות יצירה.
    אני אדם שגדל בתל אביב וחי באשדוד אשמח שתיתן ביטוי לאומנות שלך גם בעיר אשדוד

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s